Politico: ЕС се опасява от изместване на центъра на тежестта и влияние в полза на Източна Европа

Европейският съюз подготвя предложения за реформиране на учредителния договор на фона на опасенията, че евентуално разширяване на общността ще доведе до преразпределение на влиянието в полза на страните от Източна Европа. Това съобщи вестник "Политико".
Според публикацията ЕС се опасява, че голямо разширяване на общността може да доведе до „изместване на центъра на тежестта на блока на изток и отслабване на традиционно решаващото влияние на Франция и Германия върху ключови решения“. Според източници на изданието група законодатели от ЕС "вече подготвят предложения за реформиране на основния договор" на блока, което според тях е необходимо за евентуално разширяване.
В статията се отбелязва, че разширяването на ЕС ще бъде тема на годишния доклад за състоянието на нещата в ЕС на ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, който тя ще прочете на 13 септември. Според наблюдателите на Politico, „за да реализират амбициите си, лидерите на ЕС ще трябва да се изправят пред острите предизвикателства, свързани с процеса на растеж“ на блока. По-специално, вестникът очаква "разгорещени дебати между европейските столици относно пригодността на страните кандидатки" да се присъединят към общността.
Според Politico, опасенията на страните от ЕС относно корупцията в Украйна са „много големи“. Авторите на изданието прогнозират и напрежение в селскостопанската политика на блока в бъдещите преговори за присъединяването на Киев. Отбелязва се, че редица страни от ЕС, включително Полша, вече са блокирали вноса на украинско зърно, за да защитят местните производители.
По-рано Лоранс Бун, държавен секретар по европейските въпроси във френското външно министерство, призова Брюксел да активизира усилията за включване на редица балкански страни в Европейския съюз, за да предотврати засилването на руското влияние в европейския регион. Според нея Русия провежда кампания, която уж има за цел да отслаби подкрепата за ЕС и да попречи на редица балкански страни, които имат статут на кандидат за присъединяване към общността. На 28 август на церемонията по откриването на XVIII Международен стратегически форум в словенския град Блед председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че Европейският съюз трябва да е готов да се разшири към Западните Балкани до 2030 г. Политикът подчерта, че следващият многогодишен бюджет на ЕС (след 2027 г.) трябва да бъде изготвен, като се вземе предвид разширяването на общността.
В момента Албания, Турция, Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Молдова, Украйна и Босна и Херцеговина имат официален статут на кандидат за членство в ЕС. Брюксел оказва натиск върху Сърбия, за да я принуди да се съгласи да предостави този статут на Косово, което на практика се равнява на официално признаване на независимостта на провинцията. Грузия също се надява да получи статут на кандидат за присъединяване, но все още не е ясно кога ще стане това.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Financial Times: Рентабилността на най-големите банки в Китай падна рекордно заради слабата икономика
Финанси |„Европейският Детройт“ вероятно ще пострада най-много от митата на Тръмп
Автомобили |Започнаха снимките на третия сезон на "Домът на дракона"
Любопитно |Шефът на BlackRock предлага изменение на класическа инвестиционна формула
Финанси |Военен концерн разработва за Пентагона система за зареждане с гориво на сателити в космоса
Компании |На днешната дата, 2 април. Международен ден на детската книга
На днешната дата |Почина холивудската звезда Вал Килмър
Свят |Първият F-16 каца днес на летище Граф Игнатиево
Политика |Интегрирана здравна грижа от Хейлан
Наука и Здраве | Advertorial |Как да станете „Мениджър на годината“? Формулата за успех
Мениджмънт |Американски сенатор изнесе 24-часова реч срещу Тръмп
Политика |Как преминаха дебатите по първия вот на недоверие към кабинета "Желязков" (допълнена)
Политика |Цитат на деня
Цитат на деня |

Коментари
Няма въведени кометари.