Рекорд на сигналите за опасни стоки в ЕС

Рекорд на сигналите за опасни стоки в ЕС

След промените в работата на системата за бързо оповестяване за опасни стоки Safety Gate хората вече могат да подават директно сигнали за опасни стоки и инциденти с тях. В резултат на надграждането на системата, която вече свързва много по-успешно институциите, бизнеса и потребителите, преминалите през нея сигнали през миналата година са 4137, което е два пъти повече в сравнение с тези през 2022 г. абсолютен рекорд от нейното създаване през 2003 г., когато са едва 139.

Това заяви в ефира на Българската национална телевизия основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.

Най-много са сигналите за опасни козметични продукти – 36% от всички изпратени сигнали, детски играчки – 15%, електрически уреди – 10%, моторни превозни средства – 9%, и химически продукти – 6%. Близо половината от случаите, заради които се е стигнало до мерките спрямо тези стоки, са свързани със съдържанието на вредни за здравето химикали съставки. Сред тях са кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в лосионите за тяло и синтетични химикали, използвани за омекотяване на пластмасата, например в някои дрехи. Сред другите най-често срещани рискове са нараняване (14%), замърсяване на околната среда (8%), задавяне (7%) и токов удар (7%).

България е изпратила 39 сигнала за опасни стоки към Safety Gate, като 36% от тях са за детски артикули и оборудване, 26% - за облекла и 15% за градински, офис и мебели за дома. 

По отношение на рисковете при 64% от тези изделия опасността е от нараняване, при 31% - от удушаване и при 15% - от задавяне. Други от най-често забраняваните опасни стоки от българските институции са детски играчки, електроуреди, козметика, бижута, предпазни маски, свещи, стоки имитиращи храни, електронни цигари и др.

Обръщайте внимание на гаранциите за безопасност

Габриела Руменова напомня, че е важно потребителите да обръщат внимание на гаранциите за безопасност на стоките, които купуват – информация за производителя, задължителните маркировки като знака СЕ и други характеристики, 

Въпреки строгите изисквания по отношение безопасността на предлаганите на европейските потребители продукти и осъществявания непрестанен надзор и обмен на информация, понякога до онлайн пазара и дори до физическите магазини могат да достигнат несъответстващи на действащите стандарти стоки. Тогава ние имаме право да ги върнем на търговеца, от който сме ги закупили, и да получим обратно парите си за тях, а при претърпени вреди – да претендираме обезщетение по съдебен ред.

„В някои случаи обаче щетите са непоправими – от материални до загуба на човешки животи. Затова най-важна е превенцията“, посочва основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова. 

Тя отбелязва, че рисковете са различни и невинаги могат да бъдат разпознати от потребителите, а често са необходими лабораторни изпитвания и експертни познания за оценката и заключенията. Затова е важно да има непрестанно актуализиращо се законодателство, отговорни производители, дистрибутори и търговци на дребно, компетентни и ефективни контролни органи, както и активни и отговорни към поведението си потребители, които проверяват местата за пазаруване и стоките, които купуват.

Ето няколко съвета, които могат да ви предпазят от опасни стоки:

  • купувайте само от търговци, за които има информация
  • търсете знака за безопасност СЕ
  • проверете в регистъра на Safety Gate със забраните стоки и се абонирайте за седмичния бюлетин
  • спазвайте указанията на производителя за въвеждане в експлоатация, поддръжка, употреба и ремонт на стоките
  • съобразявайте се с предписанията за ограничения за рискови групи потребители като деца, възрастни хора и др.
  • помнете, че напълно безопасна и съответстваща на изискванията стока може да стане опасна, ако не се използва по предназначение
  • пазете платежния документ, за да потърсите правата си при проблем
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ