България е последна в ЕС по благосъстояние и БВП на глава от населението през 2023 г.

България е последна в ЕС по благосъстояние и БВП на глава от населението през 2023 г.

През 2023 г. българите  са били  с  най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) е било с 30% под средното за страните от общността ( 70% от средноевропейското ниво).  По този показал нашата страна заема последното място заедно с Унгария, където фактическото индивидуално потребление през 2023 г. е било също 70% от средноевропейското ниво, показват данните на Евростат, оповестени днес.

Люксембург е начело в класацията  с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво).

AIC включва всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени от домакинствата директно, от правителството или от нестопански организации. Индикаторът AIC е измерител на материалното благосъстояние на домакинствата, като данните на Евростат се основават на преразгледания паритет на покупателната способност (PPS), както и на последните данни за БВП за глава от населението на всяка страна члена на ЕС.

През миналата година 9 страни членки са имали равнище на "фактическото индивидуално потребление", което е било над средното за Евросъюза, а при останалите 18 то е било в и под средноевропейското ниво, показват данните на Евростат, цитирани от БНР.

В 18 страни членки действителното потребление на глава от населението през 2023 г. е било по-ниско от средноевропейското, като по този показател България и Унгария заемат предпоследната позиция по отношение на възможностите за потребление, които са били 70% от осредните за ЕС, следвани от Латвия (с потребление, което е с 26% под средното в ЕС).

В същото време България заема незавидната последна позиция в класацията на Евростат за  брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Трябва да се има предвид, че индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС.

По този показател нашата страна е с 36% под средноевропейското ниво, като тук Люксембург оглавява класацията за 2023 г. със 137% над средното за ЕС ниво, следван от Ирландия (с 113% над средното ниво) и Нидерландия (с 33% над средното ниво).

В другия край на диапазона с най-нисък БВП на глава от населението, освен България, са Гърция (с 31% под средното за съюза ниво) и Латвия (с 30% под средното ниво).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната