Белгия подкрепи усилията на Г-7 за ограничаване на приходите на Русия от търговия с диаманти

Белгия подкрепи усилията на Г-7 за ограничаване на приходите на Русия от търговия с диаманти

Белгия подкрепи усилията на Г-7 за ограничаване на приходите на Русия от търговия с диаманти

 Белгия подкрепи усилията на Г-7 и ЕС да ограничат финансовите потоци на Русия от търговията с диаманти, възнамерявайки да стане "водещ партньор" в този процес, каза белгийският премиер Александър Де Кро пред Financial Times.

Първоначално белгийската диамантена индустрия се съпротивляваше на налагането на санкции, страхувайки се, че търговията ще бъде отклонена към други центрове като Дубай и потокът от руски суровини няма да бъде засегнат.

„Искаме да изтласкаме руските диаманти от западните пазари. Но няма да постигнем това със съществуващите директни забрани за руски диаманти. Реално въздействие може да се постигне само когато комбинираме пряка и непряка забрана за диаманти, добивани в Русия", каза Александър Де Кро, отбелязвайки, че директните забрани не са имали значително въздействие върху финансовите потоци.

Решението може да бъде въвеждането на схема за проследяване, която би могла да попречи руските диаманти да бъдат преетикетирани в трети страни и да се избегнат санкциите, като позволи контрол върху цялата верига на стойността. Тъй като документите могат да бъдат фалшифицирани, са необходими технологични решения за идентифициране на произхода на камъните.

Механизмът може да работи чрез въвеждането на инструменти, които ще анализират вероятния географски произход на диаманта, анализирайки неговите микроелементи (наномаркери), които могат да бъдат гравирани върху диаманта и са различими дори след рязане и полиране. Един от проектите в тази област се изпълнява от Spacecode, но прототипите няма да бъдат пуснати до края на тази година или началото на 2024 г.

Следователно, след налагането на санкциите на ЕС върху диамантите, вероятно ще има "преходен период" за трансформация към по-надеждна система, казва европейски служител, цитиран от Financial Times.

Към днешна дата митническите служители изискват само сертификат, издаден от правителството, който гарантира, че камъните отговарят на изискванията на Кимбърлийския процес (този търговски режим, приет от ООН, предотвратява продажбата на диаманти, добивани във военни зони и използвани за финансиране на бунтове). Индивидуалното проследяване се прилага само за големи и скъпи диаманти, докато малките и евтини камъни доминират в руската шлифовка.

От индийската индустрия изразиха съмнения, че G7 ще успее да намери ефективно техническо решение за проследяване на произхода на диамантите. За Индия изтеглянето на руските диаманти от обращение ще застраши стотици хиляди работни места. Според Ануп Мехта, президент на Bharat Diamond Bource в Мумбай, руските диаманти осигуряват 60% от работните места в тази индустрия, в която работят 1 милион души.

Ануп Мехта обаче признава, че индийската диамантена индустрия няма избор, тъй като трябва да отговори на търсенето на потребителите в САЩ, които са най-големият пазар за продажба на бижута. Динеш Навадия, председател на Индийския институт за диаманти, е на същото мнение.

Търговската активност в центровете за шлифовене на диаманти в Индия се забавя, включително поради влошаващата се ситуация с доставките на руски гуровини след началото на войната на  Русия в Украйна. Цените на необработените диаманти се покачват, докато цените на полираните остават ниски, свеждайки нормата на възвръщаемост от 4% до нула.

Основният индийски производител на диаманти Rosy Blue спря да купува диаманти от руската компания, каза управляващият директор на Rosy Blue Ръсел Мехта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ