BlackRock: Глобалният енергиен преход ще изисква 4 трлн. долара годишно до следващото десетилетие

BlackRock: Глобалният енергиен преход ще изисква 4 трлн. долара годишно до следващото десетилетие

Американският инвестиционен гигант BlackRock изчислява, че преходът към зелена енергия в света ще изисква 4 трлн. долара годишно до средата на 2030 г., предава Си Ен Би Си.

Прогнозата идва от последния „Сценарий за преход“ на Инвестиционния институт на BlackRock, който анализира как е най-вероятно да се развие преходът към нисковъглеродни емисии и потенциалното му въздействие върху инвестиционните портфейли.

Цифрата от 4 трлн. долара е двойно повече от предишните очаквания от 2 трлн. долара годишно и ще изисква увеличения както в публичния, така и в частния сектор, според Майкъл Денис, ръководител на APAC Alternatives Strategy & Capital Markets в BlackRock.

„Азиатско-тихоокеанският регион наистина е в центъра на възможностите за енергийни инвестиции и виждаме това в множество области, както в развитите пазари, така и в нововъзникващите пазари“, каза Денис, говорейки на форма Ecosperity в Сингапур миналата седмица.

Има ли капитал?

Миналата година 1,8 трилиона долара бяха инвестирани в проекти, свързани с енергийния преход, спрямо 33 млрд. долара през 2004 г.  и около 19 трилиона долара  инвестирани до момента, според данни, събрани от BlackRock.

„Този темп на растеж и размерът на инвестирания капитал са в правилната посока“, каза Денис, който отговаря за алтернативния бизнес на BlackRock в региона, включително инфраструктурата, хедж фондовете и частния капитал.

„Въпреки че инвестициите са нараснали, все още има празнина от 18 трилиона долара, за да стигнем мястото, на което трябва да се намираме до 2030 г.“, добави той.

Недостигът на капитал съществува в различни рискови класове: от нискорискови инвестиции в основна енергийна инфраструктура до по-високорискови начинания като рисков капитал на късен етап и частен капитал.

Зелените финанси могат да играят голяма роля, когато става въпрос за постигане на целите в областта на климата

Проучване на BlackRock сред 200 институционални инвеститори миналата година установи, че 56% планират да увеличат дела на инвестициите за преход през следващите 1 до 3 години, като 46% казват, че ориентирането в прехода е техният най-важен инвестиционен приоритет за същия период от време.

Въпреки това, оживяването на инвестициите на частни и публични пазари ще изисква „съгласуване между действията на правителството, компаниите и партньорствата с общностите“, каза Денис.

По отношение на обществената политика, законодателство като Закона за намаляване на инфлацията, подписан през август 2022 г. в САЩ, успя да стимулира милиарди долари публични средства, които да бъдат насочени към проекти за намаляване на парникови газове.

„Освен това трябва да видим промяна в политиката около ценообразуването на енергията и дерегулацията на енергийните пазари“, каза Денис, като добави, че в нововъзникващите пазари се очаква около 60% от необходимия капитал да дойде от частния сектор.

BlackRock определя смесеното финансиране като друг ключов инвестиционен двигател, особено сред нововъзникващите пазари. Смесеното финансиране се определя като стратегическо използване на фондове за развитие за мобилизиране на допълнително финансиране към устойчиво развитие, според Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

„Смесеното финансиране е наистина критично не само за ранния етап на проектите, но и за превръщането на зелените активи в инвестиционни структури в рамките на настоящите структури на портфейла“, каза Денис, добавяйки, че то може да помогне за привличането на трилиони средства от по-широките капиталови пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ