БВП – къде сме ние сред останалите в ЕС (сравнителен анализ, част 2)

БВП – къде сме ние сред останалите в ЕС (сравнителен анализ, част 2)

Българската икономика ще нарасне с 2.6% през тази година, са очакванията на Световната банка, която намали прогнозата си с 1.2 пр.п. от януари. Ръстът ще се ускори през следващата година до  4.3 на сто. Брутният вътрешен продукт е обобщаващ индикатор за икономическата активност в страната. В мини поредица Мениджър Нюз проследява неговата динамика в 27-те членки на ЕС, като използва данни на Trading Economics. Представяме ви втората част на нашия сравнителен анализ

Ирландия

БВП на Ирландия нарасна с 10.8% от януари до март 2022 г., като се възстанови от свиването с 6.2% през предходния период. Страната отбеляза най-висок ръст сред останалите членки на ЕС, движен от външното търсене. Износът нарасна с 5.2% през първото тримесечие, следвайки тренда на Q4 на 2021-а, когато той бе 1.5 на сто. Вносът падна с 12.3% спрямо ръст от 23.7% през предходния период.  Потреблението на домакинствата спадна с 0.7% (при -0.5%), държавните разходи намаляха с 0.4% (срещу 0.6%), а брутното образуване на основен капитал се понижи с 39.5% (спрямо 75.9%).

На годишна база икономиката нарасна с 11%, ускорявайки се от 9.6% през четвъртото тримесечие на 2021 г.

БВП на страната се е увеличил с 11% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., ускорявайки се от ръст от 9.6 процента през четвъртото тримесечие.

Ирландската икономика се основава на външната търговия, индустрията и инвестициите. Страната е основен високотехнологичен производител и е един от най-големите износители на фармацевтични продукти и софтуер в света. Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 44%, следвано от бруто образуване на основен капитал (19%) и държавни разходи (17 на сто). Нетният износ добавя 19% към общия БВП (тъй като износът представлява 114%), докато вносът е 95 процента.

Испания

Икономиката на Испания нарасна с 0.3% през първите три месеца на 2022 г., след 2.2% растеж през предходния период и под пазарните очаквания от 0.5%, показват предварителните оценки. Потреблението на домакинствата е спаднало с 3.7% - най-драстичния спад от второто тримесечие на 2020 г., под натиска на нарастваща инфлация, вследствие на войната в Украйна и прекъснатите вериги за доставки. В същото време инвестициите във фиксирани средства нараснаха с 2.4%, забавяйки се спрямо ръста от 3.6% за предходното тримесечие, подкрепени от машиностроенето, капиталови стоки, оръжейни системи и култивирани биологични ресурси (7.3 срещу 4.6%) и възстановяване от строителната дейност (1.2 срещу -0.2%). Междувременно нетното външно търсене се отрази положително върху БВП, тъй като износът на стоки и услуги нараства, докато вносът намалява. На годишна база икономиката нарасна с 6.4%, малко под прогнозите от 6.5 на сто.

БВП на Испания се е увеличил с 6.4% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същия период на 2021-а.

Испания е четвъртата по големина икономика в еврозоната и петата в ЕС. Страната има силна и разнообразна производствена индустрия и е една от най-големите туристически дестинации в света. Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП на Испания (58%), следвано от бруто образуване на основен капитал (21%) и държавни разходи (18%).

Инвестициите в ДМА представляват 18% от БВП, включително строителство (10%) и машини, оборудване и оръжейни системи (7%); продуктите на интелектуална собственост представляват останалите 3 процента. Износът на стоки и услуги представлява 34% от БВП, докато вносът представлява 31 процента, формирайки 3%-ен дял от общия БВП.

Италия

БВП на Италия нарасна с 0.1% до март, след ревизирано нагоре увеличение с 0.7% увеличение през предходния период и в сравнение с предварителните оценки за свиване с 0.2 на сто. Така страната отбеляза петото поредно тримесечие на експанзия, което се дължи на ръст от 3.9% на брутните инвестиции в дълготрайни средства.

Националното потребление се сви с 0.6%, вносът нарасна с 4.3%, а износът - с 3.5%. На годишна база икономиката е напреднала с 6.2% при прогноза от 5.8% спрямо 6.4 на сто през предходния период.

БВП на Италия се е увеличил с 6.2% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година.

Италия е деветата по големина икономика в света и третата в еврозоната. Страната има диверсифицирана индустриална база, движена до голяма степен от производството на висококачествени потребителски стоки. Икономическият ръст е движен основно от потреблението на домакинствата (61%), държавни разходи (19%) и бруто образуване на основен капитал (17 на сто).

Износът на стоки и услуги представлява 30% от БВП, докато вносът е 27%, добавяйки 3% към общия БВП.

Кипър  

Брутният вътрешен продукт (БВП) в Кипър се е увеличил с 1% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие.

Икономиката на Кипър нарасна с 5.6% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г. спрямо 5.9% за периода октомври-декември 2021 г. Това е четвъртото поредно тримесечие на икономически подем,  подкрепен от туризма, транспорт, търговия на едро и дребно и развлечения. На тримесечна база БВП се повиши с 1%, леко напредвайки спрямо ръст от 0.9% през предходното тримесечие.

Туризмът, финансовите услуги и недвижимите имоти се считат за гръбнака на кипърската икономика с дял от близо 80% в БВП, следвани от потреблението на домакинствата – 70 на сто, държавните разходи – 16%, и бруто образуването на основен капитал - 11 процента. Износът на стоки и услуги представлява 55%, докато вносът – 53%, добавяйки 2 на сто към общия БВП.

Латвия

БВП на Латвия се е увеличил с 3.6% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие.

Икономиката на Латвия нарасна с 6.7% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., над предварителната оценка от 5,9% и по-бързо от ревизирания надолу с 3.1% растеж през предходния период. Страната отбелязва възходящ тренд за четвърто поредно тримесечие. След сезонно коригирана тримесечна база БВП нарасна с 3.6% над предишното от 2.1%, като се възстанови значително от ревизирания нагоре спад от 0.2% през предходното тримесечие.

Ръстът на БВП през последните години се дължи най-вече на нарастването на потреблението и кредитите. Основните индустрии са производство на синтетични влакна, селскостопански машини, торове, радиостанции, електроника, фармацевтични продукти, преработени храни, текстил и дървен материал. Потреблението на домакинствата е основният двигател на БВП с принос от 61%, следвано от бруто образуване на основен капитал (23%) и държавни разходи (18%). Износът на стоки и услуги представлява 59%, докато вносът е 62%, с 3%-ен принос към общия БВП. Латвия се присъедини към еврото през 2014 г.

Литва

Литовският БВП нарасна с 1% през периода, по-бързо от предварителната оценка за 0.9% увеличение, след преразгледан нагоре ръст от 1.5% през предходния период. Ръст отбелязва преработващата промишленост (2.5% срещу 3.6%), селското, горското и рибното стопанство (0.3% срещу 1.8%), строителството (3.2% срещу 0.6%), недвижими имоти (0.1% срещу 1.4%). Свиват дейността си финансови и застрахователни дейности (-2.2% спрямо 3.2%), търговия на едро и дребно (-0.3% срещу 0.3%), информация и комуникация (-0.3% срещу 2.5%). На годишна база БВП нараства с 4.6%, по-бързо от по-ранната оценка за ръст от 4.4%, и най-малко за четири тримесечия, след 5.3% увеличение през четвъртото тримесечие на 2021 г.

БВП на Литва се е увеличил с 4.6% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година.

През 2015 г. Литва стана 19-я член на еврозоната. Секторът на услугите заема най-голям дял в БВП, подкрепен от ИКТ. През последните години Литва се насочи към икономика, основана на знанието – няколко компании произвеждат сложни биотехнологични продукти, като фармацевтични вещества, компоненти за молекулярна диагностика и лазерно оборудване.

Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП (63% ), следвано от бруто образуване на основен капитал (19%) и държавни разходи (17 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 81%, докато вносът – 79%, добавяйки 2% към общия БВП. Търговията на едро и дребно, транспорт, услугите за настаняване и хранене имат 32%-ен принос към общия БВП, следва индустрията (23%); производство (19%); публична администрация, отбрана, образование, човешкото здраве и социални дейности (14%).

Люксембург

БВП на Люксембург се е увеличил с 1.20% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо последното тримесечие на 2021 г.

Износът и вносът са основният компонент на БВП и представлява 35% от него, като експортът на стоки и услуги представлява 200%, а импортът – 165 процента. Следва ги потреблението на домакинствата (30% от БВП), брутното образуване на основен капитал (18%) и държавните разходи (17 на сто).

Икономиката на Люксембург зависи от банковия, стоманодобивния и промишления сектор и страната има един от най-високите БВП на глава от населението в света. Търговията е основният компонент на БВП и представлява 35 % от него, като износът на стоки и услуги представлява 200%, а вносът – 165%. Следва ги потреблението на домакинствата (30% от БВП), брутното образуване на основен капитал (18%) и държавните разходи (17 процента).

(следва)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ