БВП – къде сме ние сред останалите в ЕС (сравнителен анализ, част 1)

БВП – къде сме ние сред останалите в ЕС (сравнителен анализ, част 1)

Българската икономика ще нарасне с 2.6% през тази година, са очакванията на Световната банка, която намали прогнозата си с 1.2 пр.п. от януари. Ръстът ще се ускори през следващата година до  4.3 на сто. Брутният вътрешен продукт е обобщаващ индикатор за икономическата активност в страната. В следващите редове Мениджър Нюз ще проследи неговата динамика в 27-те членки на ЕС, като използва данни на Trading Economics.

България

Брутният вътрешен продукт (БВП) в България се е увеличил с 0,84% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното тримесечие.

Българската икономика се ускори с 4% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същия период на миналата година. Така за четвърто поредно тримесечие БВП на страната отбелязва ръст след повече от една година период на свиване.

Ръстът на крайното потребление се забави (5.2% срещу 7.2% през Q4 на 2021 г.), докато брутното образуване на основен капитал продължи да намалява (-5.6% срещу -15.6%), макар и с по-забавен темп. За разлика от тях нетното външно търсене е отрицателно. Износът нарасна с 6,5% на годишна база, но вносът го изпревари с по-бързи темпове от 13,5%.

На тримесечна база БВП на България нарасна с 0,8 процента, забавяйки се спрямо ръст от 1,3 процента през последното тримесечие на 2021 г.

В България потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и формира дял от 63%, следвано от бруто образуване на основен капитал (21%) и държавни разходи (17 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 65% от БВП, докато вносът представлява 66 на сто. Приносът им към БВП е 1 на сто.

Австрия

Австрийската икономика нарасна с 1.5% за първото тримесечие на 2022 г. под предварителната оценка за 2,5%-ен ръст. Потреблението се сви по-малко в сравнение с предходното тримесечие (-0.4% срещу -1.4% през Q4) на фона на възстановяване на потреблението на домакинствата (0.7% срещу -4% през Q4). Бруто образуването на основен капитал се възстановява както в жилищните (1.7 срещу -2%), така и в нежилищните сгради (4.6 срещу -1.6%). Износът нарасна с 2.3%, а вносът – с 3.7%.

На годишна база ръстът на икономиката е с 9.5% - значително повече в сравнение с предходното тримесечие, когато отбелязаният ръст бе 6.3% през предходното тримесечие.

БВП на Австрия се е увеличил с 9.5% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година, надминавайки предварителните оценки за 8.7%-ен ръст и след ревизирано нагоре увеличение от 6.3% през предходното тримесечие. Настоящият ръст е само с 0.5 процента над съответното тримесечие през предпандемичната 2019-а, подкрепен от почти всички сектори на икономиката, по-специално промишлеността, строителството, търговията и храните и недвижимите имоти.

Основен принос към австрийската икономика има секторът на услугите (63% от общия БВП), солиден индустриален сектор (25%) и малък, но силно развит селскостопански сектор (1%). В разходната част основният компонент е потреблението на домакинствата (54%), следвано от бруто образуване на основен капитал (22%) и държавни разходи (20%). Нетният износ на стоки и услуги добавя 3% към БВП, тъй като износът представлява 53%, а вносът - 50 на сто.

Белгия

БВП на Белгия нарасна с 0.5% от януари до март 2022 г., малко над предварителната оценка от 0.3% и след ръст от 0.4% през четвъртото тримесечие на 2021 г. Наблюдава се увеличение на добавената стойност в услугите (0.8%) и строителството (0.7%), но намаление в промишлеността (-0.7%).

По отношение на разходите, както частното потребление (0.5%), така и инвестициите във фиксирани средства (1%) се увеличиха, докато държавните разходи намаляха (-2.5%). В същото време нетното външно търсене оказа положително влияние върху икономиката, тъй като вносът спадна с 1.1%, докато намалението при износа е по-бавно – с 0.9%. На годишна база икономиката нарасна с 4.9%, също над предварителните оценки от 4.6%, но се забавя от 5.7% растеж през четвъртото тримесечие.

БВП се е увеличил с 4.9% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година.

В Белгия потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 52%, следвано от държавните разходи (25%) и бруто образуването на основен капитал (23%). Износът на стоки и услуги представлява 84% от БВП, докато вносът представлява 83 на сто.

Германия

БВП на Германия нарасна с 0.2% през първите три месеца на 2022 г., като се възстанови от свиването с 0.3% през предходния период. Ръстът бе подкрепен основно от възстановяването на капиталообразуването (2,7% спрямо това през Q4 на 2021-а) на фона на възстановяване на инвестициите в строителството и по-бързото нарастване на инвестициите в машини и оборудване. Междувременно държавните разходи бяха намалени (0.1% срещу 0.2%), като потреблението на домакинствата спада с по-меки темпове (-0.1% срещу -1.3%). Междувременно нетният износ имаше низходящ ефект върху икономиката (-2.1% срещу 3.8%), докато вносът продължи да расте (0.9% срещу 4.1%).

Войната в Украйна и свързаните с нея санкции оказват въздействие върху много части от икономиката и обществото от края на февруари. На годишна база икономиката нараства с 3 на сто.

БВП на Германия се е увеличил с 3.8% през първото тримесечие на 2022 г., малко над очакванията за 3.7% увеличение и бележи най-бързия годишен растеж от три тримесечия.

Германия е петата по големина икономика в света и най-голямата в еврозоната. Страната е вторият по големина износител в света – той представлява повече от една трета от националното производство. Експортът на стоки с висока добавена стойност е основният двигател на растежа през последните години. Състав на БВП по отношение на разходите: потребление на домакинствата – 55%, бруто капиталообразуване – 20%, от които 10% в строителството, 6% - в машини и оборудване, и 4% - в други продукти, и държавни разходи – 19 на сто. Износът на стоки и услуги представлява 46% от БВП, докато вносът е 39%, добавяйки 7 на сто към общия БВП.

Гърция

Икономиката на Гърция се разрасна с 2.3% на тримесечие през първите три месеца на 2022 г., ускорявайки се от ревизираното нагоре увеличение от 0.8% през предходния период. Растежът се дължи на потреблението на домакинствата (2.5 процента срещу 2,9 процента през четвъртото тримесечие), държавните разходи (1.8% срещу -1.6 на сто) и инвестициите във фиксирани средства (3.7% срещу 2 на сто).

В същото време нетното външно търсене допринесе за растежа, тъй като износът (-3,6% срещу 7,2% през Q4) спадна по-малко от вноса (-5,6% срещу 5,6%). На годишна база БВП нарасна със 7%, след ревизирано нагоре увеличение от 8.1% през предходното тримесечие. Правителството предвижда ръст от 3.1% тази година и 4.8% през 2023 г.

БВП на Гърция се е увеличил със 7 процента през първото тримесечие на 2022 г. спрямо същото тримесечие на предходната година.

Гръцката икономика се базира на услугите и на туризма. След влизането на страната в ЕС през 1980 г. и еврозоната през 2000 г. гръцката икономика отбеляза високи темпове на растеж. И все пак, тъй като тази експанзия бе подхранвана основно от достъпа до евтини кредити и растежа на публичния сектор, през 2008 г. бюджетният дефицит и държавният дълг достигнаха неустойчиви нива. В резултат на това Гърция се сблъска с най-тежката криза от 1974 г. и се наложи спасителна програма с тежки реформи на МВФ и ЕК. 

Дания

Датската икономика се сви с 0.1% през първото тримесечие на тази година спрямо 3%-ен ръст през Q4 на 2021-а, показват предварителните данни. Това беше първото свиване на БВП от първото тримесечие на миналата година, дължащо се на наложените ограничения за COVID-19, свиването на потреблението на потреблението на домакинствата (-1.2 срещу -0.8% през четвъртото тримесечие), така и от държавните разходи (-1.8% срещу 2.6%), докато нетното външно търсене повлия негативно върху БВП. Износът намаля с 1.1% (при 4.8% през Q4), докато вносът падна с 2.1% (при 1.1% през Q4). Междувременно инвестициите в основен капитал нарастват по-бързо (2.6% срещу 2.4% през Q4). На годишна база икономиката нарасна с 6.7 на сто, след ръст от 6.8% през четвъртото тримесечие на миналата година.

В Дания потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП – 49 на сто, следвано от държавните разходи (27% - най-високите в ЕС) и бруто образуване на основен капитал (19 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 54% от БВП, докато вносът представлява 48%, което представлява 6%-ен дял в общия БВП.

В Дания потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП и представлява 49 процента от общото му използване, следвано от държавните разходи (27 процента, най-високият сред страните от ЕС) и бруто образуване на основен капитал (19 процента). Износът на стоки и услуги представлява 54 процента от БВП, докато вносът представлява 48 процента, добавяйки 6 процента от общия БВП.

Естония

БВП в Естония се е увеличил с 0.1% през първото тримесечие на 2022 г. спрямо предходното.

Графика 7

Естонската икономика нарасна с 4.3% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г., забавяйки се от 8.6% експанзия през предходния период. Това е най-слабият растеж от първото тримесечие на 2021 г. Частното потребление се повиши с 8.3% (спрямо 7.9% през Q4) основно от ресторанти, облекло и обувки, транспорт, отдих и развлечения. Нетното външно търсене допринесе положително за растежа на БВП, тъй като износът нарасна с 12.9%, докато вносът – с далеч по-скромните 4.4 на сто. Междувременно инвестициите намаляват с 12.9%, поради спада на вложенията на предприятията в компютърен софтуер и бази данни (-84.5%). Най-съществен е приносът на ИКТ, транспорта и съхранението, както и професионалните, научни и технически дейности.

Потреблението на домакинствата е основният компонент на БВП - 52%, следвано от бруто образуване на основен капитал (25% - едно от най-високите сред страните от ЕС) и държавни разходи (20 на сто). Износът на стоки и услуги представлява 84% от БВП, докато вносът представлява 81 на сто, добавяйки 3 процента към общия БВП.

(следва)

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ