Екстремните горещини излагат на риск работниците в световни центрове за облекло, показва проучване

Екстремните горещини излагат на риск работниците в световни центрове  за облекло, показва проучване

Работниците в някои от най-големите световни центрове за производство на облекло в Бангладеш, Виетнам и Пакистан са все по-изложени на екстремни горещини - проблем, за чието решаване ще трябва да помогнат мултинационалните компании, предаде Ройтерс.

Според новите разпоредби на Европейския съюз търговците на дребно, които продават в блока, като Inditex, H&M и Nike, носят юридическа отговорност за условията при своите доставчици, което ги принуждава да финансират подобрения в прохладните фабрики, от които се снабдяват.

В Дака, Ханой, Хо Ши Мин, Пном Пен и Карачи броят на дните с температури на „мокрия термометър“ - показател, който отчита температурата на въздуха и влажността - над 30,5 градуса по Целзий ще скочи с 42% през 2020-2024 г. в сравнение с 2005-2009 г., установиха изследователи от Глобалния институт по труда към университета Корнел.

При надвишаване на този праг Международната организация на труда препоръчва толкова почивка, колкото и работа за всеки час, за да се поддържат безопасни нива на телесната температура.

В доклада се посочва, че само трима търговци на дребно - Nike, Levi's и VF Corp - са включили протоколи за защита на работниците от топлинно изтощение в кодексите за поведение на своите доставчици.

Предупредени компании

„Говорим с марките от векове за този проблем и те едва сега започват да му обръщат внимание“, каза пред Ройтерс Джейсън Джъд, изпълнителен директор на Глобалния институт по труда към университета Корнел.

„Ако дадена марка или търговец на дребно знае, че температурите в дадена производствена зона са прекалено високи или вредят на здравето на работниците, то той е длъжен да направи нещо по въпроса съгласно новите правила“, добави той.

Директивата на ЕС за комплексна проверка на корпоративната устойчивост влезе в сила през юли и ще започне да се прилага за големите компании от средата на 2027 г.

Поправките за охлаждане на фабриките могат да включват по-добра вентилация и системи за охлаждане чрез изпаряване на вода, вместо енергоемки и скъпи климатици, които биха увеличили въглеродните емисии на производителите.

Според Джъд някои собственици на фабрики вероятно биха били склонни сами да направят такива инвестиции, като се има предвид, че топлинният стрес оказва значително влияние върху производителността, но правилата на ЕС подчертават отговорността на марките също да се справят с този проблем.
Докладът също така призовава търговците на дребно и марките да инвестират в по-високи заплати и здравна защита, за да могат работниците да се справят с риска от пропускане на работни дни поради горещините.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ