ЕС планира да стимулира производството на лекарства заради недостига им

ЕС планира да стимулира производството на лекарства заради недостига им

Европа има план за предотвратяване на недостига на лекарства - да произвежда повече от тях и да обвързва договорите си с тяхната наличност, съобщава POLITICO.

Законът за лекарствата от първа необходимост, който ще бъде представен в Страсбург от европейския комисар по здравеопазването Оливер Вархели ще изложи планове за снабдяване с лекарства, субсидии за производство на лекарства и създаване на нови глобални партньори, за да се избегне зависимостта от доставките.

Европа е силно зависима от Индия и Китай по отношение на доставките на лекарства и техните съставки, особено на по-евтини генерични лекарства. Тази свръхзависимост направи веригите за доставки на ЕС по-уязвими, като всяко прекъсване може да доведе до недостиг на лекарства в Европа.

В основата на предложението на Европейската комисия е преразглеждането на правилата за възлагане на обществени поръчки, така че държавите да не избират просто най-евтиния наличен продукт, а вместо това да дават приоритет на сигурността на доставките, се посочва в черновата на документа, получена от POLITICO .

Съгласно акта държавите ще възлагат обществени поръчки за лекарства въз основа на нови критерии - освен възлагането само на цена - включително задължения за поддържане на запаси, брой диверсифицирани доставчици, мониторинг на веригите за доставки, прозрачност и клаузи за изпълнение. Страните също така ще възлагат поръчки от множество доставчици, когато е уместно.

В случаите, когато ЕС разчита на една трета държава за даден критичен продукт, органите следва да предпочитат доставчици, които произвеждат значителна част от продуктите в Европа. Актът включва и планове за съвместно възлагане на обществени поръчки за критични лекарства от държавите или от Комисията от тяхно име.

Що се отнася до субсидиите, в предложението се посочва, че държавите могат да подкрепят финансово „стратегически проекти“ - тези, които се намират в ЕС и които ще създадат, увеличат или модернизират производствения капацитет за важни лекарства или техни компоненти. В такива случаи доставките за пазара на ЕС следва да имат приоритет, като както държавите, така и ЕС могат да финансират тези производствени проекти.

Държавната помощ обикновено се предоставя на проекти, които са „първи по рода си“, което означава, че много производители на лекарства от критична важност - често предписвани лекарства за всекидневието - обикновено не биха се класирали.

Новата координационна група за критични лекарства, в която ще участват по двама представители от всяка държава, ще обменя информация за производствения капацитет, проектите, които са на опашката за държавна подкрепа, и уязвимостта на веригите за доставки.

Законът за критичните лекарства е опитът на Комисията да се справи с уязвимостта на веригата за доставки на производствени продукти поради зависимостта от Индия и Китай. Той е предназначен да допълни преразглеждането на фармацевтичното законодателство, за да се възстанови независимостта на блока и да се повиши конкурентоспособността му във фармацевтичната област, като същевременно се осигури достъп до лекарства за пациентите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ