Еврозоната е била близо до стагнация през второто тримесечие

Еврозоната е била близо до стагнация през второто тримесечие

Еврозоната е била близо до стагнация през второто тримесечие

Икономиката на еврозоната отбеляза минимален растеж през второто тримесечие става ясно от нови данни, показващи лошо представяне на износа, което е наложи ревизия надолу на растеж на региона, предаде Блумбърг.

Брутният вътрешен продукт на еврозоната се е повишил само с 0,1% през трите месеца до юни, в сравнение с предишно увеличение от 0,3% - резултат, който беше изненадващо висок, когато беше публикуван за първи път в края на юли. Икономистите очакваха, че показанията ще бъдат повторени про публикуването на по-детайлните данни, според средната оценка в проучване на Блумбърг.

Данните от днес ще предоставят на членовете на Европейската централна банка по-твърдо доказателство за слабостта, навлязла в икономиката на еврозоната, седмица преди те да решат дали приемането на ново увеличение на лихвените проценти, с цел укротяване на инфлацията, е оправдано.

На последното заседание на ЕЦБ през юли имаше опасения, че стагфлацията може да се задържи - перспектива, която новите данните правят по-реална.

Останалата част от годината изглежда също толкова мрачна, като PMI данните сигнализират за свиване на активността в частния сектор, а проучванията сочат за по-нататъшна анемична експанзия от едва 0,1% през текущото тримесечие. Промишленото производство в Германия е спаднало през юли, показва отделен доклад в четвъртък.

Икономическата ревизия в посока надолу също така повишава перспективата, че предишната прогноза на ЕЦБ за растеж от 0,9% за годината може да бъде понижена в новите прогнози, които също трябва да бъдат публикувани на 14 септември.

Данните потвърждават как водената от Китай слабост в световното търсене вреди на износителите достатъчно зле, за да натежи региона като цяло.

Както Германия, най-голямата икономика в еврозоната, така и Италия - третата по големина в блока, в момента вероятно страдат от рецесии в производството. Италия дори претърпя общо свиване на БВП през второто тримесечие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ