Financial Times: На срещата Г-20 САЩ ще вкара в борбата си с Китай и Световната банка

Financial Times: На срещата Г-20 САЩ ще вкара в  борбата си с Китай и Световната банка

Администрацията на САЩ се стреми на срещата на Г-20 да включи възможно най-много страни в усилията за увеличаване на капитала на Световната банка с десетки милиарди долари, така че тя да може ефективно да се конкурира с китайската инициатива „Един пояс, един път“. За това съобщава Financial Times (FT).

Издането пояснява, че подобни усилия на американските власти „трябва да бъдат отразени в заключителното комюнике на срещата на върха“. „Работим за създаването на по-напреднали и ефективни многостранни банки за развитие с увеличен капацитет за отпускане на заеми, подобрена ефективност и достъпност, както и подобрени методи на работа“. Това се казва в публикацията, която цитира съответните извадки от проектодокумент, получен в редакцията. По-конкретно, американският план включва увеличаване на капитала на Световната банка с 25 милиарда долара, докато Вашингтон ще се стреми да привлече други страни към този проект на срещата на върха. Ако успее, активите на банката ще се увеличат с повече от 100 милиарда долара, отбелязва вестникът, докато Индия твърди, че "вече е подкрепила този план".

Тази стъпка на САЩ има за цел да създаде „противотежест на опитите на Пекин да разшири мащаба на проектите за икономическо сътрудничество“, твърди изданието. Според помощника на американския президент по националната сигурност Джейк Съливан планираното укрепване на Световната банка не трябва да се разглежда като „стъпка срещу Китай“, но за Вашингтон е „критично“ страните по света да имат алтернативи на китайската инициатива "Един пояс, един път". Списъкът на държавите, които според публикацията могат да се възползват от подобно развитие, включва Колумбия, Перу, Йордания, Индонезия, Мароко, Нигерия, Кения и Виетнам.

Срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи ще се проведе на 9-10 септември. Лидерите на всички страни от Г-20, както и девет други страни (Бангладеш, Египет, Испания, Мавриций, Нигерия, Холандия, ОАЕ, Оман и Сингапур) са поканени да присъстват. Инициативата „Един пояс, един път“ беше предложена от китайския президент Си Дзинпин през 2013 г. и символично пресъздава древния Път на коприната. Нейната цел е навлизането на Китай на пазарите в Централна Азия, Близкия изток, Европа, Африка и други региони, както и активизиране на международни търговски и инвестиционни проекти с участието на по-голям брой страни и използването на капитали от заинтересовани държави. Към инициативата вече са се присъединили над 150 държави и международни организации

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ