Германската икономика е претърпяла инвестиционен спад в края на миналата година

Германската икономика е претърпяла инвестиционен спад в края на миналата година

Германската икономика е претърпяла инвестиционен спад в края на миналата година

Германското производство е било повлечено надолу от спад на инвестициите през четвъртото тримесечие, като това насочва най-голямата икономика в Европа към първа рецесия след пандемията от COVID-19, пише Блумбърг.

Брутният вътрешен продукт се е свил с 0,3% през трите месеца до декември, според първоначалната оценка, съобщи статистическата служба в петък. Капиталовите инвестиции са се сринали с 1,9%, докато частното потребление се е повишило с 0,2%, а държавните разходи са нараснали с 0,3%.

Данните подчертават продължителната икономическа слабост на Германия - представяне, което предизвиква все по-голямо безпокойство за политиците в Берлин. Тази седмица правителството намали прогнозата си за растеж за 2024 г. до едва 0,2%, следвайки свиване от 0,3% през цялата 2023 г.

Икономиката, разчитаща на износ, страда от слабо чуждестранно търсене, високи лихвени проценти, загуба на руски енергийни доставки и геополитическо напрежение. Разногласията в трипартийната коалиция на канцлера Олаф Шолц и съдебно решение, блокиращо разходни планове, засилиха несигурността.

Производството, на което Германия разчита повече от много други страни за растеж, е в дълъг спад. Проучване от четвъртък показа, че отстъплението неочаквано се е задълбочило през февруари, тъй като новите поръчки са се сринали както у дома, така и в чужбина.

Бундесбанк смята, че БВП може да спадне отново през първото тримесечие, което би насочило страната към рецесия. Това може да подхрани дебата за дългосрочните перспективи на Германия, които са замъглени от опасения относно прекомерната бюрокрация, бързо застаряващата работна сила и липсата на инвестиции в инфраструктура и ключови технологии.

„Трябва да направим повече, за да се справим с реформите, за да запазим конкурентоспособността на Германия в напълно променена среда“, каза министърът на икономиката Роберт Хабек в сряда.

Намаляването на лихвените проценти от Европейската централна банка, очаквано през следващите месеци, може да донесе известно облекчение. Междувременно се смята, че увеличенията на заплатите на работниците и забавянето на инфлацията стимулират частното потребление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ