Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Главният икономист на АЦБ: Британците трябва да приемат, че вече са по-бедни
Компаниите и работниците се опитват да прехвърлят ефекта на инфлацията едни върху други, като това носи риск от създаване на постоянна инфлация. Това заяви главният икономист на Английската централна банка Хю Пил, цитиран от Си Ен Би Си.
„Това, пред което сме изправени сега, е нежеланието да приемем, че всички сме в по-зле, че всички трябва да понесем своя дял“, каза Пил в подкаста „Отвъд безпрецедентното“ на Columbia Law School и Millstein Center, публикуван във вторник.
„Да опитваме да прехвърлим тези разходи на някой от нашите сънародници и да казваме, ние ще се оправим, но те ще трябва да поемат нашия дял – това е нещо, което генерира инфлация“, каза той.
Пил дискутира „поредицата от инфлационни шокове“, които подхранваха инфлацията през последните 18 месеца - от прекъсване на доставките поради пандемия от COVID-19 и правителствени програми за подпомагане на домакинствата, до руската инвазия в Украйна и произтичащия скок в цените на енергията в Европа.
Според него обаче тези фактори не дават цялата картина на случващото се. Той каза, че е „естествено“ поведението на определящите цените и заплатите в икономиките, включително Обединеното кралство и САЩ, да се промени, когато разходите за живот се повишат, като работниците искат по-високи заплати , а повишават цените.
„Разбира се, този процес в крайна сметка е саморазрушителен“, коментира Пил.
Той добави, че Обединеното кралство, което е нетен вносител на природен газ, е изправено пред ситуация, в която стоките, които купува от останалия свят, са поскъпнали много в сравнение с това, което тя продава на останалия свят (предимно услуги). Обединеното кралство внася почти половината от храната си.
„Ако това, което купувате, се е повишило много спрямо това, което продавате, ще бъдете още по-зле“, каза Пил.
„Така че по някакъв начин в Обединеното кралство някой трябва да приеме, че вече е по-зле и да спре да се опитва да поддържа реалната си покупателна способност, като наддава за по-високи цени, независимо дали става дума за по-високи заплати или прехвърляне на разходите за енергия към клиентите и т.н.“, каза той.
Коментарите на Пил предизвикаха критики Обединеното кралство. През февруари 2022 г. управителят на АЦБ Андрю Бейли също бе критикуван, след като каза, че предоговарянето на заплатите може да създаде вътрешен инфлационен натиск и призова работниците и работодателите да проявяват „сдържаност“ в дискусиите за заплащането. Коментарите на Бейли бяха критикувани от синдикатите за това, че се фокусират върху това как заплатите, а не корпоративните печалби, могат да подхранват инфлацията.
Инфлацията в Обединеното кралство се очакваше да падне под 10% през март, но в крайна сметка остана двуцифрена, достигайки ниво от 10,1%. Основната инфлация, която не включва цените на храните и енергията, беше 5,7%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.