Ще се стигне ли до спукване на нов дотком балон?

Ще се стигне ли до спукване на нов дотком балон?

Спукването на дотком балона продължава да преследва по-опитните инвеститори на Уолстрийт в техните кошмари, като тазгодишният срив на фондовия пазар предизвиква опасения от повторение на колапса от края на 90-те години на миналия век и началото на новото хилядолетие, пише Уил Даниел за Fortune.

От началото на годината широкообхватният показател S&P500 се е понижил със 17,5%, а технологичният индекс Nasdaq е надолу с над 28%.

Най-лошото в случая е, че историческите тенденции показват, че може да се намираме едва в средата на спад на фондовия пазар. Между март 2000 г. и октомври 2002 г. Nasdaq-100 потъна със 78%, след като редица любими на Уолстрийт технологични фирми, които обаче бяха до голяма степен нерентабилни, се сринаха.

Именно спукването на дотком балона доведе до фалита на много компании от технологичния сектор, доминирали фондовите борси през 90-те години. Днес се наблюдава изключително сходна тенденция на пазар, който преди малко повече от десетилетие изобщо не съществуваше – този на криптовалутите. Стойността на пазара на криптовалутите се е сринала с приблизително 1 трлн. долара от началото на годината в една от най-тежки разпродажби в историята на назряващия пазар.

Това е част от драматичния спад в цените на рисковите активи, за който някои от най-известните инвеститори в света, включително Джеръми Грантъм и Скот Мейна, твърдят, че повторение на дотком балона.

Те казват, че спекулативният характер на много инвестиции на пазара през последните няколко години показва, че нещата не са се променили много от 2000-та година насам.

„Има много силно сходство между спукването на дотком балона и мечия пазар (спад с 20% или повече от последния връх), на който сме свидетели днес“, каза пред Fortune Джордж Бол, председател на Sanders Morris Harris, базирана в Хюстън инвестиционна фирма, която управлява 4,9 милиарда долара. „Бихте си помислили, че инвеститорите като цяло, било то професионални трейдъри или търговци на дребно, щяха да си вземат поука от събитията в началото на века. И все пак се случи нещо, което зловещо наподобява на тези събития“, добави той.

И, разбира се, това, което последва спукването на дотком балона, беше кратка, но болезнена рецесия. Натам ли се насочват пазарите сега?

Още един период, в който растежа получава приоритет пред печалбите

Бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан прочуто описа инвеститорите и пазарите от ерата на дотком балона като „ирационално изобилни“, а през 2010-те самият той изигра роля за създаването на подобна динамика.

И двата периода бяха белязани от манталитета на Уолстрийт, който даваше приоритет на растежа над печалбите. И в двата периода на икономически растеж най-добре представящите се акции принадлежаха на компании, фокусирани върху растежа.

Вземете примера с Priceline. През 1999 г. онлайн туристическата агенция постига огромен успех в рамките на една нощ, след като излиза на борсата малко повече от година след основаването си. Компанията бързо натрупа 142 милиона долара загуби през първите си няколко тримесечия, след като похарчи милиони за реклама, използвайки звездата от Star Trek Уилям Шатнър – нещо, което нямаше никакво значение за инвеститорите.

Единственото нещо, от което те се интересуваха, бе бърз растеж от компанията, която обещаваше да направи туристическите агенти реликва от миналото. Акциите на компанията скочиха от 96 долара при първичното публично предлагане до почти 1000 долара в един момент. След като пазарът обаче тръгна в противоположна посока, те се сринаха с 995 до 6,60 долара през октомври 2002 г.

Днес аналогичен пример може да намерите с представянето на акциите на Peloton. Компанията за оборудване за упражнения се превърна в любимец на акционерите по време на пандемията, когато много хора си купиха бягащи пътеки за тренировки от вкъщи. Това доведе до скок на цената на акциите на компанията с над 600% от март до декември 2020 г., въпреки че фирмата отчиташе постоянни загуби. Разбира се, в крайна сметка се стигна до спукване на балона, като цената на книжата на компанията се срина с над 90% от рекордния си връх.

Ясно е, че както в дотком ерата, така и днес, инвеститорите са готови да плащат за разрастване на на пазарен дял и потенциални бъдещи печалби, дори при бизнес модели, които все още не са доказали, че са способни да реализират печалба, казва Бол.

Д-р Брайън Рутлидж, доцент по финанси в университета „Карнеги Мелън“, каза пред Fortune, че раздуването на дотком в крайна сметка се е превърнало в доказателство за нови бизнес модели и че днес може да видим нещо подобно.

Технологичните акции и крипто – новите дотком любимци

Преди спукването на дотком балона всяка компания, която добави „.com“ към името си, изглежда постигаше успех почти на мига. Доскоро същото важеше за  „crypto“ и „DeFi“.

Логиката, както тогава, така и сега, може да бъде описана по следния начин: „Нещо расте много бързо. Това нещо винаги ще расте с много бързи темпове. Тогава Теорията за по-големия глупак (Greater Fool Theory) превзема пазара и хората използва своя ливъридж. След това става ясно, че екстремният растеж не е устойчив, а ливъриджът бива разкрит. Следва крах“, казва Бол.

 „Това със сигурност е вярно днес за технологичните акции, а и за криптовалутите“, добавя той.

Приликите между двете ери карат Бол да се тревожи, че дори след скорошния срив на технологичните акции, инвеститорите още не са видели най-лошото.

„Хората не искат да го признаят, но психологията има най-голямо влияние върху цените на акциите, отколкото икономиката и печалбите – много по-голямо. В момента психологията върви в негативна посока“, обяснява той, като добавя, че очаква Nasdaq „много вероятно“ да падне под 10 000 пункта тази година.

„Бих бил много по-склонен да купувам технологични акции, когато започнат да растат отново, отколкото да се опитвам да разбера колко ниско ще паднат“, добави  той.

Не всички обаче са толкова песимистично настроени относно бъдещето на технологичните акции.

Лиз Ан Сондерс, главен инвестиционен стратег на Charles Schwab & Co., отбеляза в пост в Twitter в сряда, че съотношението цена/печалба в S&P 500 не е дори близо до нивата от времето на дотком балона.

„Накратко, според нас това не е дотком 2.0. Ще има много технологични и EV (електрически автомобили) играчи, които ще си отидат или се консолидират, но ние избираме победителите от нашата гледна точка.“ пише Дан Айвс от Wedbush. в бележка до инвеститори.

Айвс нарече скорошния спад в технологиите акции възможност, която се появява „веднъж на поколение“, макар че други пазарни експерти призоваха за предпазливост.

Макроикономическите различия могат да доведат до по-дълбока рецесия

Периодът около разпадането на доткомите и днес може да са удивително сходни, но те също така напомнят за един цитат, често приписван на Марк Твен: „Историята не се повтаря, но често се римува“.

Джеръми Грантъм, съосновател и главен инвестиционен стратег на базирана в Бостън фирма за управление на актив Grantham, Mayo, & van Otterloo, подчерта макроикономическите разлики между ерата на дотком балона и днешните пазари в интервю за Си Ен Би Си.

Според него последният спад на технологичните акции може да бъде подобен на този от началото на хилядолетието, резултатът за днес икономиката може да бъде още по-лош.

„Опасявам се, че има няколко разлики в сравнение с дотком балона. Една от тях е, че сривът от 2000-та година беше ограничен до американските акции. Облигациите се представяха супер, беше страхотна, жилищата бяха евтини и стоките се представяха добре“, коментира Грантъм, като добави, че този период е „бил рай“ в сравнение с днешната среда.  

Легендарният инвеститор добави, че днес пазарът на облигации наскоро достигна рекордно ниски нива, а цените на енергията, металите и храните се покачват. В същото време пазарът на жилища показва признаци на охлаждане, което може да създаде сериозни проблеми за икономиката.

Причинена от Фед рецесия

Експертите обаче твърдят, че скорошният срив на технологичните акции няма да бъде основният подбудител на рецесия, каквато бе ситуацията по време на дотком балона. Вместо това се очаква опитите на Фед да се пребори с високата инфлация да бъдат основният източник на икономическа болка.

Федералният резерв повиши лихвените проценти два пъти тази година - веднъж с четвърт процентен пункт през март и отново с половин процентен пункт през май, и вероятно ще продължи да увеличава лихвите през цялата година. Това може да е лоша новина както за Уолстрийт, така и за банките.

„Тъй като инфлацията сега е много гореща и не е преходна, Фед ще повиши лихвите, за да смаже инфлацията. Ще направи правилното нещо, но вероятно това ще предизвика рецесия“, каза Бол.

Идеята, че Фед вероятно ще бъде виновникът, ако рецесията наистина настъпи, сега е широко разпространено убеждение на Уолстрийт. Дори бившият заместник-председател на Федералния резерв Рандал Куорлс каза, че централната банка ще се бори да създаде „меко кацане“ за икономиката на САЩ – където инфлацията е под контрол, но икономическият растеж продължава.

Според Бол, това може да не е най-лошото нещо.

„Просто мисля, че след дългия период на високи темпове на растеж и просперитет, имаме право на рецесия. Пукането на балона ще донесе разум и логика, каквито носи един студен душ“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ