Хавиер Милей е готов да извади Аржентина от Меркосур в полза на търговска сделка със САЩ

Хавиер Милей е готов да извади Аржентина от Меркосур в полза на търговска сделка със САЩ

Малко повече от година след като влезе в президентството с мандат да направи всичко необходимо, за да преобърне низходящата спирала, в която бе попаднала Аржентина, Хавиер Милей се чувства оправдан в своя подход към управлението, пише Блумбърг.

Милей, който присъства на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп във Вашингтон тази седмица, преди да отлети за Световния икономически форум в Швейцария, засипа с похвали „златния век“, обещан от президента на САЩ по време на интервю за Блумбърг в Давос.

Той също така показа прагматичност, която рискува да бъде в противоречие с новата администрация във Вашингтон.

Запитан за възгледите му спрямо Китай, след като преди това критикува Пекин, той се позова на „някои много положителни срещи“ със служители на китайското посолство и с президента Си Дзинпин по време на миналогодишната среща на върха на Г-20 в съседна Бразилия.

„Смятаме, че имаме допълващи се икономики и можем да постигнем много заедно, те са страхотни търговски партньори“, каза Милей. „Идеята е да задълбочим търговските отношения.“ Това включва посещение в Китай.

Това е много различен подход от Тръмп, който заплаши с мита от 10% за вноса от Китай от февруари и чийто държавен секретар Марко Рубио е известен с агресивния си подход към Пекин.

„Е, понякога човек трябва да се учи“, каза Милей, попитан за новата си оценка за Китай на поста, предизвиквайки смях и аплодисменти от публиката. „Не учите ли всеки ден? Е, ако не се науча, наранявам аржентинците. Под допълнителен натиск съм да уча бързо“, добави той.

Милей беше в добро настроение и има причина за това – под неговото управление бе постигнат първия фискален излишък на Аржентина от 2009 г. насам и спад на месечната инфлация до под 3% - от над 25%, когато встъпи в длъжност в края на 2023 г.

Но предстоящите предизвикателства остават огромни. Милей обеща да премахне валутния и капиталов контрол тази година, точно когато аржентинците отиват на междинни избори. Всяка погрешна стъпка при премахването може да доведе до спирала на инфлацията. А необходимостта от стимулиране на растежа е спешна.

Милей каза, че ще напусне Меркосур, ако е необходимо, за да циментира споразумение за свободна търговия със САЩ, въпреки че се надява да постигне сделка, без да е необходимо да предприема толкова драстични действия. Той не коментира дали е обсъждал потенциално споразумение с Тръмп или членове на неговата администрация, докато е бил във Вашингтон, но каза, че неговото правителство „работи много усилено“ по сделка със САЩ.

Попитан дали би напуснал южноамериканския митнически съюз, Милей направи пауза, преди да каже „да“, ако такъв краен ход е необходим.

„Но има механизми, които могат да се използват дори в рамките на Меркосур, така че смятаме, че може да се направи, без непременно да се налага да напускаме“, каза той.

Меркосур – блокът, първоначално сформиран от Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай, представлява основна потенциална пречка пред такова споразумение. В миналото блокът предприемаше мери срещу членовете си, които договарят индивидуални споразумения, както когато Уругвай се опита да се присъедини към един от най-големите търговски пактове в Азия през 2022 г. Напускането на Меркосур във всеки случай би било изключително трудно и болезнено за Аржентина, тъй като Бразилия е основната дестинация за нейния износ.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
Хавиер Милей е готов да извади Аржентина от Меркосур в полза на търговска сделка със САЩ
Технополис стартира предварителните поръчки за новите модели Samsung Galaxy S25

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ