Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономиката на Аржентина ще се възстанови през 2025 г., сочи проучване
Икономиката на Аржентина ще се възстанови през 2025 г. след две години на рецесия, тъй като правителството се опитва да стимулира съживяването на частния сектор с плана си за намаляване на размера на държавата, показва проучване на Ройтерс.
Очаква се разходите на домакинствата да нараснат благодарение на спада на инфлацията, предизвикан от мерките за икономии на президента Хавиер Милей. В същото време износът и инвестициите вероятно ще се възстановят, тъй като се разплита мрежа от регулации.
Брутният вътрешен продукт вероятно ще нарасне с 3,5% през следващата година след очакваното свиване с 3,7% през 2024 г. и спад с 1,6% през 2023 г., според медианните оценки на 28 икономисти, анкетирани от 14 до 18 октомври.
„Очакваме икономиката да започне да се разширява последователно през последното тримесечие на годината и да продължи да го прави през 2025 г., водена от рекомпозицията на частното потребление при стабилни публични разходи“, заяви Хуан Барбоса, ръководител на изследователския отдел в Grupo Mariva.
„Производството в енергийния сектор, което вече започва да се разраства, ще продължи да нараства и да замества вноса, докато дейността в сферата на услугите и производството се нормализира“, добави той.
В анкетата се вижда, че средната инфлация ще се срине до 53% през следващата година от главозамайващите 222% през 2024 г. - скок, който първоначално беше подхранван от голямата девалвация на песото в края на миналата година, целяща да коригира изкуствено високия валутен курс.
Инвестициите в енергетиката могат да достигнат 15 млрд. долара през 2025 г. и 16,5 млрд. долара през 2026 г., което се дължи отчасти на стремежа към дерегулация, който трябва да улесни износа и да даде на компаниите по-голям достъп до твърда валута, заяви правителствен служител миналия месец.
„Въпреки това 2025 г. ще бъде предизвикателна година, тъй като страната трябва да извърши плащания към облигационерите, като същевременно е изправена пред ограничени международни резерви“, каза Маурисио Монге, икономист за Латинска Америка в Oxford Economics.
„А извършването на допълнителни фискални корекции ще бъде малко вероятно поради междинните избори... Въпреки че Аржентина би могла да избегне фалит през 2025 г., без да се обърне към МВФ, това би довело до изчерпване на всички нейни буфери“, добави той.
Правителството може да се окаже по-трудно да надгради фискалния напредък, постигнат през тази година, която е първата за него на поста. По-късно обаче може да постъпят повече приходи от износа на минни продукти, което ще попълни хазната на централната банка.
Местните пазари са в подем, като индексът на суверенния риск в страната спадна до най-ниското си ниво след голямото преструктуриране на дълга през 2020 г. на фона на нарастващото доверие в строгите мерки за намаляване на разходите.
Това, в съчетание с нарастващите депозити в щатски долари, свързани с еднократната данъчна амнистия, спомогна за запазване на правителствената система за „пълзящо обвързване“ на валутата с месечен темп на обезценяване от 2%.
Необичайната печалба намали проблемите, причинени от лабиринта на аржентинския капиталов контрол и множеството валутни курсове, които икономическият екип не желае да премахне, опасявайки се, че това може да доведе до нова голяма девалвация.
Но някои инвеститори смятат, че Милей в крайна сметка трябва да изпълни предизборните си обещания да премахне изцяло държавната ръка от финансовите въпроси и да позволи на местната валута да се търгува по-свободно на единния пазар.
„Запазването на тази схема ще забави инвестициите, необходими за стимулиране на значителен растеж, за да се преодолее 12-годишната стагнация, което от своя страна може да застраши устойчивостта на програмата“, заяви Федерико Гонзалес Руко, икономист в Empiria.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.