Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Американската икономика е регистрирала значително по-силен растеж в началото на годината, отколкото се смяташе
Икономиката на САЩ показа много по-силен растеж през първото тримесечие, отколкото се смяташе досега, според голяма ревизия в посока нагоре на Министерството на търговията, предаде Си Ен Би Си.
Брутният вътрешен продукт се увеличил с 2% на годишна база за периода януари-март, спрямо предишната оценка от 1,3%. Новата стойност е и над консенсусната прогноза на Dow Jones от 1,4%. Това беше третата и последна оценка за БВП за първото тримесечие. През четвъртото тримесечие темпът на растеж бе 2,6% на годишна база.
Възходящата ревизия помага да се подкопаят широкоразпространените очаквания, че САЩ се насочват към рецесия.
Според резюме от Бюрото за икономически анализи на министерството, промяната е дошла до голяма степен, защото както потребителските разходи, така и износът са били по-силни, отколкото се смяташе преди.
Потребителските разходи, измерени чрез разходите за лично потребление, са се повишили с 4,2% - най-високото тримесечно темпо от второто тримесечие на 2021 г. В същото време износът се е повишил със 7,8% след спад от 3,7% през четвъртото тримесечие на 2022 г.
„Като цяло икономиката остава възхитително устойчива и шансовете за рецесия тази година намаляват. Но брегът далеч не е чист“, коментира Скот Хойт, стари директор в Moody’s Analytics.
Имаше и добри новини по отношение на инфлацията. Основният PCE (разходи за лично потребление) индекс, които изключват храната и енергията, се е повишил с 4,9% през периода, което е ревизия надолу с 0,1 процентни пункта.
Членовете на Федералния резерв наблюдават най-внимателно основния PCE индекс като индикатор за инфлация. Чрез поредица от увеличения на лихвените проценти Фед се опитва да върне инфлацията до 2%.
Повишаването на лихвените проценти е насочено към забавяне на икономика, която през лятото на 2022 г. генерираше инфлация на най-високото ниво от началото на 80-те години на миналия век.
Един специфичен фокус за Фед е пазарът на труда. В момента има около 1,7 отворени позиции за всеки наличен работник и напрежението доведе до повишаване на заплатите, които като цяло не са в крак с инфлацията.
„Очевидно е, че докато основната прогноза очаква икономиката да заобиколи рецесията, рисковете са изключително високи. Ще е необходимо малко, за да тласнем икономиката към рецесия“, каза Хойт.
Отделен доклад в четвъртък от Министерството на труда показа, че подадените за първи път молби за помощ при безработица са паднали до 239 хил. за седмицата, приключила на 24 юни. Това е спад от 26 хил. спрямо предходната седмица и доста под прогнозата на анализаторите за 264 хил.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.