Защо Уорън Бъфет и Бил Гейтс обичат да инвестират в земеделска земя

Защо Уорън Бъфет и Бил Гейтс обичат да инвестират в земеделска земя

Защо Уорън Бъфет и Бил Гейтс обичат да инвестират в земеделска земя

Повечето инвеститори знаят кои са Уорън Бъфет – председател и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, Оракула от Омха, един от най-успешните инвеститори на всички времена, чието състояние възлиза на около 101 млрд. долара, и Бил Гейтс – основател, заедно с покойния Пол Алън, бивш председател и главен изпълнителен директор на Microsoft, петият най-богат човек в света за 2022 г., според Forbes, със състояние 111 млрд. долара.

Общото между тях двамата е, че обичат да инвестират в земеделска земя. Бъфет купува първата си ферма в родния си щат Небраска за 10 000 долара още преди гимназията. Вече на 92 г. той притежава семейно стопанство от 1500 акра в Пана, Илинойс, и три изследователски ферми, управлявани от фондация, включително над 1500 акра в Аризона и 9200 акра в Южна Африка. Гейтс е собственик на над 242 000 обработваеми акра.

 „Купувайте земя, защото вече никой не я произвежда”, е казал Марк Твен. Очевидно Бъфет и Гейтс са приели сериозно съвета на писателя. За последните 30 години средната възвръщаемост на земеделската земя, коригирана с инфлацията, е била около 5%. Това е доста солидно капиталовложение за дългосрочни инвеститори, особено за такива, които купуват с инвестиционна цел.

Министерството на земеделието на САЩ съобщава, че 30% от земеделската земя в страната е в ръцете на хора, които не се занимават със земеделие. Такива дългосрочни инвеститори - като Бъфет, Гейтс и други - разбират, че реален риск за инвестициите им не съществува.

Преди години инвестицията в земя беше доста рискова. В средата на 80-те години цените на земеделските стопанства спадат поради излишъците, инфлацията се забавя и търсенето на земеделска земя намалява. Тези фактори предизвикаха втория голям спад на стойността на земеделската земя през века. Цените на земята паднаха от 801 долара през 1984 г. до 599 долара през 1987 г., спад от 25 на сто.  Тази драстична загуба на стойност причини много трудности в сектора. Много фермери и животновъди, които бяха поели огромни дългове, за да придобият земя, не можаха да продължат да работят и фалираха. От тогава досега цената се увеличава за да стигне до сегашната средна цена от 1050 долара за акър.

Кризата през 80-те даде ценен урок и правителството на САЩ пое голяма част от риска в сектора със своята Програма за застраховане на реколтата. Докато правителствените разходи за нея възлизат на около 200 млн. долара през 1981 г., то през 2021 г. те надвишават 8 млрд. долара.

Годишните държавни субсидии предпазват фермерите от спад на цените и ниски добиви. Тази подкрепа струва 5 млрд. долара годишно на данъкоплатците. Съвсем наскоро над 29 млрд. долара бяха изплатени на селскостопански концерни от фондове за подпомагане на COVID-19 чрез Закона CARES. Друг норматив от декември 2020 г. предостави на селското стопанство допълнителни 13 млрд. долара.

Уорън Бъфет вярва, че земеделската земя е разумна инвестиция. Ако жилищните имоти дават наем, земята – произвежда храна, разсъждава мултимилиардерът, който срещу 25 млрд. долара притежава 1% от земеделската земя в САЩ.  „Ако ми предложите 1% от всички жилищни сгради в страната и искате 25 милиарда долара, ще ви напиша чек, много е просто. Ако ми кажете, че притежавате всички налични биткойни в света и ми ги предложите за 25 долара, няма да ги взема, защото какво ще правя с тях? Ще трябва да ги продам обратно по един или друг начин. Апартаментите произвеждат наем, а фермите - храна”.

Средностатистическите инвеститори нямат дълбоките джобове на милиардерите, за да купуват декари след декари земеделска земя. Един инвеститор може придобие малка ферма някъде, но възниква въпросът кой ще управлява имота, ще произвежда и пласира продукцията.

Но средният инвеститор може да участва в инвестиране в земеделска земя чрез купуване на дялове от земеделска земя или земеделски взаимни фондове, борсово търгувани фондове (ETF) или инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REIT) . Можете да придобиете тези видове инвестиции чрез вашите брокерски или пенсионни сметки, които отговарят на вашите цели.

*Този текст, публикуван в Benzinga.com, не представлява инвестиционен съвет. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ