Инвестиционните банки повишават прогнозите си за растежа на Китай след изненадващата сделка със САЩ

Инвестиционните банки повишават прогнозите си за растежа на Китай след изненадващата сделка със САЩ

Финансовите институции преосмислят своите позиции за Китай след изненадващо търговско примирие между Вашингтон и Пекин, което повиши както прогнозите за растеж на страната, така и перспективите за фондовия пазар, пише Си Ен Би Си.

В понеделник САЩ и Китай постигнаха споразумение за временно спиране на по-голямата част от взаимните си мита 90 дни. Съгласно споразумението взаимните тарифи ще бъдат намалени от 125% на само 10%. Общата ставка за вноса от Китай в САЩ обаче е 30%, тъй като отделно мито от 20% заради това, което Вашингтон нарича ролята на Пекин в разпространението на фентанил в страната, все още е в сила.

Това бележи значително облекчаване на напрежението между двете страни след размяната на атаки, последвала обявяването на „реципрочните“ мита на президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, което доведе до намаляване на прогнозите на редица банки за икономическия растеж на Китай.

Сега няколко институции преразглеждат перспективите си за Китай.

UBS посочи в бележка късно в понеделник, че растежът на БВП на Китай през 2025 г. може да се покачи до между 3,7% и 4%, в сравнение с предишния базов сценарий от 3,4%, като се има предвид как деескалацията на търговската война може да доведе до „по-малък шок“ за икономическия растеж на Китай.

Morgan Stanley също повиши своите краткосрочни тримесечни прогнози за БВП на Китай поради очакванията, че компаниите може да се опитат да ускорят износа, за да се възползват от по-ниските тарифи.

„Макар че митата остават високи, периодът на суспендиране може да доведе до предварително зареждане с доставки и производство“, пишат анализаторите на инвестиционната банка в бележка. БВП на Китай за второто тримесечие може да е по-висок от настоящата оценка от 4,5%, отбелязват в доклада главният икономист на банката за Китай Робин Син и други.

Освен това, Син и неговият екип сега очакват растежът за третото тримесечие да покаже временна устойчивост, като прогнозират, че ще бъде над 4%. По-рано Morgan Stanley заяви, че растежът може да се забави до около 4%.

ANZ Bank сега вижда потенциал БВП на Китай да надхвърли 4,2% тази година, след като банката със седалище в Австралия ревизира прогнозата си от 4,8% на 4,2% през април.

По подобен начин Natixis прогнозира растеж на БВП на страната от 4,5% тази година, спрямо базовия си сценарий от 4,2%, ако има по-проактивни стимули и по-нататъшно намаляване на тарифите. Това се случва, след като френската банка намали прогнозата си за растеж на БВП на Китай от 4,7% на 4,2% в началото на април.

Предпазлив оптимизъм

Оптимизмът относно перспективите за растеж подобрява перспективите за китайските акции.

Nomura повиши рейтинга на китайските акции u премести някои фондове от позицията им в Индия в Китай, се казва в бележка след търговските преговори.

Citi повиши целта си за индекса Hang Seng с 2% до 25 000  пункта до края на годината и очаква той да достигне 26 000 пункта до първата половина на 2026 г.

Въпреки това, стратегът на Citi за китайски акции Пиер Лау заяви, че предпочита вътрешни акции, които избягват тарифните несигурности. Той е повишил рейтинга на потребителския сектор от неутрален на свръхтегло. Лау също така подчерта интернет и технологичния сектор на страната като обещаващ.

Уилям Ма, главен инвестиционен директор на GROW Investment Group, който обикновено е оптимистично настроен към Китай, смята, че възстановяването на китайските пазари е устойчиво преоценка, особено с неотдавнашното облекчаване на политиката и стимулиране на потреблението от страна на Китай, което би могло да даде допълнителен тласък на китайската икономика и пазари.

Някои експерти обаче предупредиха да не се увличаме твърде много от това, което може да е тактическо покачване на акциите.

Въпреки че търговските преговори между САЩ и Китай донесоха по-добър резултат от очакваното от пазарите, споразумението все още е временно и подлежи на по-нататъшни промени, каза Еди Лох, главен инвестиционен директор на Maybank

90-дневното намаление и замразяване на митата не гарантира сделка, особено като се има предвид влошаването на взаимното доверие между САЩ и Китай, каза старши икономистът на Natixis Гари Ен.

Пазарите се повишиха, защото резултатите от търговските преговори бяха изненада и не бяха включени в цената, каза директорът за Китай на Eurasia Дан Уанг.

„Това не променя по-голямата картина. Фондовият пазар на Китай все още зависи от вътрешните фундаменти, които остават слаби“, каза тя пред Си Ен Би Си, позовавайки се на спада в сектора на недвижимите имоти и нарастващия дълг на местните власти, което също прави сектора зависим от държавна подкрепа.

Тръмп, който вижда митата като ключов елемент от политическото си влияние срещу Китай, може да не задържи митата ниски за дълго, добави Уанг.

„Това е временна пауза, а не пробив в двустранните отношения. 90-дневно примирие е кратко в търговската дипломация“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ