Morgan Stanley вижда края на борсовия мечи пазар

Morgan Stanley вижда края на борсовия мечи пазар

Стресът в банковата система бележи вероятно начало на болезнен и „порочен“ край на мечия пазар (пазар на спад) на американските акции. Това заяви борсовият стратег на от Morgan Stanley Майкъл Уилсън, цитиран от Блумбърг.

„С обезпечаването на банковите депозити от Фед/Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC),  много инвеститори в акции се питат дали това е друга форма на количествено облекчение QE и следователно знак, че е време за поемане на рискове“, написа в бележка до клиенти Уилсън, който правилно прогнозира разпродажбата на акции миналата година и последвалото възстановяване през октомври.

„Ние твърдим, че знакът не е такъв и че вместо това представлява началото на края на мечия пазар, тъй като намаляващата наличност на кредити изстисква растежа от икономиката“, добави той.

S&P500 ще остане непривлекателен, докато премията за капиталов риск не се покачи до 400 базисни пункта от сегашното ниво от 230, категоричен е Уилсън.

„Последната част от мечия пазар може да бъде порочна и силно обвързана. Цените падат рязко чрез рязък скок на премията за капиталов риск, който е много трудно да се предотврати или защити в нечие портфолио”, добави той.

Колапсът на Silicon Valley Bank и разпродажбата на акциите на Credit Suisse Group AG разтърсиха световните финансови пазари този месец, подхранвайки опасенията за здравето на световната финансова система. Фючърсите на американските акции се понижиха в понеделник на фона на сделката за придобиване на Credit Suisse от UBS действията на централните банки за увеличаване на ликвидността в долари, които не успяха да успокоят притесненията на инвеститорите.

„Точно така завършват мечите пазари – непредвиден катализатор, който е очевиден, когато погледнеш назад във времето, принуждава принуждава участниците на пазара да признаят, че това е било пред тях през цялото време“, пише Уилсън.

По думите му продължаващите сътресения в банковата система трябва да накарат инвеститорите да се съсредоточат върху влошаващите се перспективи за растеж на фона на рестриктивните кредитни условия, според Уилсън.

„Събитията от изминалата седмица означават, че наличността на кредити намалява за широка част от икономиката, което може да е катализаторът, който най-накрая ще убеди участниците на пазара, че прогнозите за печалбите са твърде високи“, пише той, добавяйки, че рискът от кредитна криза се е увеличил съществено.

Уилсън не е единственият, който прогнозира трудни времена за пазарите. Стратезите на JPMorgan Chase & Co., водени от Мислав Матейка, коментираха, че обърнатата крива на доходността отново ще се докаже като точен показател за предстояща рецесия.

Първото тримесечие вероятно ще бъде най-високата точка за акциите тази година, пише той в бележка до клиенти, като добавя, че акциите няма да достигнат нови дъна, докато Фед не се насочи към намаляване на лихвените проценти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ