Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Изкуственият интелект може да спаси света от десетилетие на нисък икономически растеж
Изкуственият интелект може да спаси световната икономика от десет години на нисък растеж. Това заяви в интервю за Блумбърг бившият премиер на Обединеното кралство Гордън Браун.
„Вървим към десетилетие с нисък растеж, ако не реализираме скока на производителността, който ИИ може да ни даде“, каза Браун, който бе министър-председател на Обединеното кралство между 2007 и 2010 г. „Той може да трансформира цял набор от индустрии. Счетоводните, юридическите и дори медицинските или учителските професии никога няма да бъдат същите“, добави Браун.
Коментарът на бившият премиер от Лейбъристката партия идва в момент, когато Обединеното кралство се подготвя да бъде домакин на глобална среща на върха за ИИ през ноември, на която ключови държави и компании ще обсъдят как да максимизират ползите от бързо развиващата се технология, като същевременно я регулират, за да ограничат рисковете, които тя създава, като например за разпространение на невярна информация и намеса в избори. Великобритания ще търси споразумение за общ подход на конференцията, каза министърът на технологиите Мишел Донелан пред репортери в понеделник.
„Това, което ще видим като резултат от срещата на върха, определено е някакво споразумение между нациите и някакво споразумение, което работи и с компании, по отношение на техния подход“, каза Донелан в „Блечли Парк“, мястото за разбиване на кодове от Втората световна война, където срещата ще се проведе.
Браун говори заедно с главния икономически съветник на Allianz SE, Мохамед Ел-Ериан – колумнист на Bloomberg Opinion, и икономиста Майкъл Спенс. Тримата са съавтори на книгата „Permacrisis: A Plan to Fix a Fractured World“, в която те призовават за повече глобална координация за справяне с кризи, свързани със дравето и финансовата стабилност.
„Нито едно от тези неща не може да бъде разрешено без глобално координирани действия“, каза Браун, предупреждавайки срещу протекционизма и изолационизма.
Тримата мъже заявиха, че глобалните институции, като Международния валутен фонд, Световната банка и Световната търговска организация, трябва да се реформират, за да се научат как да предотвратяват кризи, както и да ги разрешават.
„Няма сребърен куршум“, каза Ел-Ериан. „Това не е голям взрив – правите нещо утре и тогава всичко е наред. Това е изграждането на основа, която превръща порочните цикли в добродетелни“, добави той.
Все пак хората трябва да гласуват за такава визия. Акцентирайки върху решението на настоящия консервативен премиер Риши Сунак миналата седмица да се откаже от редица зелени политики, Браун предупреди, че изменението на климата се използва като политическа игра.
„Всичко е по изборни причини. Всички тези дългосрочни решения стават жертва на настоящата политическа кампания и това е голямата грешка, с която се сблъскваме. Това са дългосрочни проблеми, които трябва да бъдат решени“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.