Преди десетилетие изследванe предсказа бъдещето на AI, сега авторите му го актуализираха

Преди десетилетие изследванe предсказа бъдещето на AI, сега авторите му го актуализираха

Ако се замислим, ChatGPT е едва на една година. Въздействието на технологиите за изкуствен интелект през последните месеци обаче беше брутално. Въпреки това дебатът за това как изкуственият интелект може да повлияе на пазара на труда се проучва от години. По-конкретно, едно от най-позоваваните проучвания по този въпрос е на 10 години и неговите експерти вече преразгледаха своите становища, пише eleconomista.es. 

Карл Фрей и Майкъл Осбърн от Оксфордския университет преразглеждат своето изследване. Те се съмняват дали не са подценили непосредственото въздействие на автоматизацията върху заетостта в ново проучване, което ще бъде публикувано през януари.

Въпреки че генеративният AI ще измести много работни места във виртуални среди, като телеоператорите например, Фрей и Осбърн твърдят, че тези ограничения ще задържат изкуствения интелект в по-малко подходящи задачи за по-дълго време, отколкото си мислим.

„Взаимодействията лице в лице остават ценни и не могат лесно да бъдат заменени: Езиковите машини нямат тела. В свят, в който AI превъзхожда виртуалното пространство, изкуството на личното взаимодействие ще бъде особено ценно умение в много управленски професии, професионални и ориентирани към клиента.

„Онези хора, които могат да се почувстват в залата, които имат способността да изграждат взаимоотношения, да мотивират и убеждават, ще бъдат тези, които процъфтяват в ерата на изкуствения интелект. Ако AI пише вашите любовни писма, точно както на всички останали, е „по-добре да направите добро впечатление на първата среща“.

В допълнение към това, тенденцията на генеративния AI да прави грешки кара компаниите да се колебаят дали да му се доверят за управление на дълготрайни взаимоотношения.

А в областта на изкуството генеративният AI все още не е способен на оригиналност. „Не е случайни, че AI изпъква в решаването на задачи, при които знаем какво искаме да оптимизираме, като отбелязване на точки във видео игра“, пишат авторите. „Но ако целта е да се създаде нещо напълно ново, за какво оптимизирате?“

С други думи, генеративният AI може лесно да генерира текстове в стила на Шекспир, казва Фрей по телефона, но „Шекспир вече е съществувал и ако искате да създадете нещо напълно ново, с какво ще го нахраните?“ Технологията е по-подходяща за създаване на „продължения, а не на иновации“, добавя той.

Освен това AI системите продължават да работят по-добре в структурирани среди (като автоматизирани складове), отколкото в такива, пълни с изненади (като открити пътища).

Като цяло Фрей и Озбърн виждат основната роля на изкуствения интелект в близко бъдеще да опрости личните задачи, вместо да ги замени напълно. Това може да позволи на по-малко квалифицирани хора да навлязат в определени индустрии, което може да увеличи конкуренцията и в крайна сметка да намали заплатите – подобно на това, което Uber направи в таксиметровата индустрия – но няма непременно да премахне много работни места.

Поради това и факта, че е малко вероятно ограниченията на генеративния AI да бъдат разрешени скоро, учените от Оксфорд не предлагат нова оценка на работните места в риск.

„Не вярваме, че тези препятствия ще продължат да съществуват за неопределено време, но вярваме, че те остават актуални и днес, дори в тази нова ера на генеративен AI. Генеративният AI все още не е технология за автоматизация. Той все още изисква човешка намеса по различни причини“, казва Фрей. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ