Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай обмисля да разреши рефинансиране на ипотеки за 5,4 трлн. долара
Китай обмисля да позволи на собствениците на жилища да рефинансират до 5,4 трлн. долара ипотеки, за да намалят разходите по заеми за милиони семейства и да стимулират потреблението, предаде Блумбърг.
Съгласно плана собствениците на жилища ще могат да предоговорят условията с настоящите си кредитори преди януари, когато банките обикновено преоценяват ипотеките, твърдят запознати източници. Освен това ще им бъде позволено да рефинансират в друга банка за първи път след световната финансова криза насам.
Властите засилват усилията си за намаляване на разходите за ипотечни кредити, след като централната банка насърчи подобна подкрепа миналата година и банките отговориха с намаление на лихвените проценти по непогасените ипотеки за първи домове. Засега не е ясно дали обмисляните мерки ще се отнасят за всички домове, отбелязват източниците.
Въпреки че по-ниските лихвени проценти по ипотечните кредити биха навредили на рентабилността на държавните китайски банки, властите са изправени пред нов натиск да спрат предизвиканото от сектора на жилищното строителство забавяне в най-голямата икономика в Азия.
Притесненията относно влошаващите се перспективи се засилиха тази седмица след поредица от разочароващи отчети за печалбите от потребителски компании и намаляване на прогнозата за растеж на Китай от икономисти от UBS Group AG. Понижението отразява зараждащия се консенсус сред глобалните банки, че страната може да пропусне целта си за растеж от около 5% през 2024 г. За последно страната не успя да постигне целта си за растеж през 2022 г. на фона на блокадите заради пандемията от COVID-19.
Китайската народна банка и Националната финансова регулаторна администрация не са отговорили на искания за коментар.
Въпреки че Китай предприема мерки от края на 2022 г., за да съживи пазара на имоти, прилагането им е бавно и с ограничено въздействие, според UBS. Слабият пазар на имоти ще има по-голямо влияние върху цялата икономика от очакваното, включително чрез потреблението на домакинствата, посочи швейцарската банка.
Кризата с недвижимите имоти, която продължава вече четвърта година, повлече всичко със себе си - от пазара на труда до потреблението и богатството на домакинствата. Въпреки че продажбите на дребно надминаха очакванията през юли, това до голяма степен се дължеше на сезонен подем и все още беше доста под тенденцията отпреди пандемията.
Ипотечният план ще добави допълнителен натиск върху националните банки, на които Пекин разчита да помогне за съживяването на закъсалата икономика. Банковият сектор се бори с намаляващи печалби на фона на рекордно ниски маржове.
Неизплатеното количество индивидуални ипотеки в Китай възлиза на 38,2 трлн. юана (5,4 трлн. долара) в края на март, като те се считат за основни активи на китайските кредитори. Повече от 90% от неизплатените ипотеки в Китай са били за първи домове към края на 2021 г., според последните публични данни, налични от банковия регулатор.
Нетният лихвен марж на банките падна до рекордно ниско ниво от 1,54% към края на юни, доста под прага от 1,8%, считан за необходим за поддържане на разумна доходност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.