Китай налива милиарди в засегнатия от кризата пазар на недвижими имоти

Китай налива милиарди в засегнатия от кризата пазар на недвижими имоти

Китай налива милиарди в засегнатия от кризата пазар на недвижими имоти

Китайските власти разкриха своите най-значими стъпки досега за справяне с кризата, която се проточи върху сектора на имотите в страната през последните години.Новите мерки включват намаляване на сумата, необходима на купувачите на жилища за депозит и насърчаване на местните власти да купуват непродадени имоти, съобщи BBC.

Проблемите на пазара на имоти в Китай оказват голямо влияние върху втората по големина икономика в света, тъй като доскоро индустрията беше ключов двигател на растежа.

Китайската народна банка (PBOC) заяви, че ще създаде инструмент на стойност 300 милиарда юана (41,5 милиарда долара; 32,8 милиарда паунда) в подкрепа на достъпни жилища.

Парите ще бъдат насочени към подкрепа на местни държавни предприятия за закупуване на непродадени жилища, каза Тао Линг, заместник-управител на централната банка.

По-рано вицепремиерът Хе Лифенг каза на служители, че местните власти могат да купуват имоти на "разумни цени" и да ги продават като достъпни жилища, според държавната информационна агенция Синхуа.

Хе Лифенг не даде подробности за броя на имотите, които могат да бъдат закупени, или в какъв срок ще продължи инициативата.

Централната банка на страната също така ефективно премахна минималната лихва по ипотечните кредити и намали минималната първоначална вноска за купувачите на първи дом от 20% на 15%. Минималният депозит за втори дом беше намален на 25% от 30%.

Цифрите, публикувани по-рано в петък, показват, че цените на новите жилища са паднали за десети пореден месец през април. Спадът от 0,6% на месечна база е най-резкият спад от ноември 2014 г.

Отделно в петък затрудненият китайски строителен предприемач Country Garden имаше изслушване в съд в Хонконг относно потенциалната му ликвидация, отложено за 11 юни.

Китайските строителни предприемачи са изправени пред сериозна финансова криза от 2021 г., когато властите въведоха мерки за ограничаване на сумата, която големите компании за недвижими имоти могат да заемат.

Оттогава няколко големи строителни предприемачи просрочиха дълговете си.

През януари Evergrande - който е най-задлъжнелият строителен предприемач в света - беше наредено да бъде ликвидиран от съд в Хонконг.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ