Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай ще предложи безмитна търговия на талибаните
Китай ще предложи на талибаните безмитен достъп до своите огромни строителен, енергиен и потребителски сектори, каза посланикът на Пекин в Афганистан, докато богатият на ресурси, но дипломатически изолиран режим се стреми да изгради своите пазари, предаде Ройтерс.
Пекин се стреми да развие връзките си с талибаните, откакто те поеха контрола над Афганистан през 2021 г., но както всички други правителства, се въздържа от официално признаване на управлението на ислямската фундаменталистка група на фона на международната загриженост относно нейните човешки права и тези на жените и момичетата.
Обеднялата страна обаче може да предложи изобилие от минерални ресурси, за да повиши сигурността на веригата за доставки на Пекин, въпреки че рискува да се превърне в убежище за въоръжени групи, заплашващи китайския регион Синдзян и огромни инвестиции в съседен Пакистан. Продажбата на находищата на литий, мед и желязо в Афганистан за захранване на огромната китайска акумулаторна и строителна индустрия ще помогне на талибаните да подкрепят икономиката си, която според ООН „основно се е сринала“, и ще осигури така необходимия поток от приходи, тъй като задграничните резерви на централната банка на страната остават замразени.
„Не приемам цялата линия на стратегическите минерали, която чуваме във Вашингтон за това как Китай гледа огромните резерви на литий в Афганистан“, добави Орландър, цитирайки разходите и предизвикателствата пред сигурността, свързани с извличането им.
„Отговорът (на Китай) на всичко е изграждането на път и от това икономическото развитие ще доведе до мир и хармония.“
Няколко китайски компании оперират в Афганистан, включително Metallurgical Corp of China Ltd, която е провела разговори с администрацията на талибаните относно планове за потенциално огромна медна мина и беше подчертана в материал от август в китайските държавни медии за китайски компании, които възстановяват Афганистан.
„Китай ще предложи на Афганистан третиране с нулеви тарифи за 100% тарифни линии“, написа Джао Син, китайски посланик в Афганистан, в своя официален акаунт в платформата X късно в четвъртък, над снимка на срещата му с действащия вицепремиер Абдул Кабир.
Миналата година Афганистан е изнесъл стоки на стойност 64 милиона долара за Китай, според данни на китайските митници, близо 90% от които са обелени кедрови ядки, но талибанското правителство заяви, че е решено да намери чуждестранни инвеститори, готови да му помогнат да диверсифицира икономиката си и печели от своите минерални богатства.
Данните показват, че страната не е изнасяла стоки за Китай миналата година, но Джао редовно е публикувал снимки на срещи с талибански служители, отговарящи за минното дело, петрола, търговията и регионалната свързаност след назначаването му миналия септември.
„В Африканския рог специалният пратеник на Китай Сюе Бинг каза, че най-добрият начин за разрешаване на предизвикателствата пред сигурността и тероризма е чрез икономическо развитие. Мисля, че те пренасят същия начин на мислене в Афганистан“, каза Ерик Орландър, съосновател на China -Глобален Южен Проект.
Китайският президент Си Дзинпин на среща на върха в Пекин за повече от 50 африкански лидери през септември обяви, че от 1 декември стоките, влизащи в икономиката на страната му от 19 трилиона долара от „най-слабо развитите страни, които имат дипломатически отношения с Китай“, няма да подлежат на вносни мита, без да дава подробности.
След това политиката беше повторена в сряда от заместник-министъра на търговията Танг Уенхонг на пресконференция в Пекин относно подготовката за предстоящото годишно водещо изложение за внос на Китай.
Лин Джиан, говорител на китайското външно министерство, потвърди в петък, че политиката ще се прилага за Афганистан, добавяйки, че ще насърчи взаимноизгодното търговско и икономическо сътрудничество.
Миналия октомври действащият министър на търговията на Афганистан каза пред Ройтерс, че талибаните искат официално да се присъединят към водещата инфраструктурна инициатива на Си „Един пояс, един път“.
Кабул също така поиска от Китай да му позволи да бъде част от Китайско-пакистанския икономически коридор, проект за свързаност на стойност 62 милиарда долара, свързващ богатия на ресурси китайски регион Синдзян с пакистанското пристанище Гуадар в Арабско море.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.