Китайската икономика демонстрира устойчивост с по-голям от очакваното ръст през второто тримесечие

Китайската икономика демонстрира устойчивост с по-голям от очакваното ръст през второто тримесечие

Китайската икономика се забави по-малко от очакваното през второто тримесечие, демонстрирайки устойчивост срещу американските мита, предаде Ройтерс. Въпреки това анализаторите предупреждават, че слабото търсене у дома и нарастващите глобални търговски рискове ще увеличат натиска върху Пекин да въведе повече стимули.

Втората по големина икономика в света досега е избягвала рязко забавяне, отчасти поради политическата подкрепа и тъй като фабриките се възползваха от търговското примирие между Пекин и Вашингтон, за да насочат доставките си към САЩ по-рано, но инвеститорите се готвят за по-слаба втора половина на годината, тъй като износът губи инерция, цените продължават да падат, а потребителското доверие остава ниско.

Политиците са изправени пред трудна задача да постигнат годишната цел за растеж от около 5% - цел, която много анализатори считат за амбициозна, предвид задълбочената дефлация и слабото търсене у дома.

Данните от днес показват, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е нараснал с 5,2% на годишна база през тримесечието от април до юни. Това представлява забавяне в сравнение с ръста от 5,4% през първото тримесечие, но е и малко над очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, за ръст от 5,1%.

„Китай постигна растеж над официалната цел от 5% през второто тримесечие, отчасти благодарение на приоритетното насочване на износа“, каза Дживей Джан, главен икономист в Pinpoint Asset Management.

„Горепосоченият целеви растеж през първото и второто тримесечие дава възможност на правителството да толерира известно забавяне през втората половина на годината.“

На тримесечна база БВП е нараснал с 1,1% през април-юни, показват данни на Националното статистическо бюро, в сравнение с прогнозираното увеличение от 0,9% и ръст от 1,2% през предходното тримесечие.

Инвеститорите следят внимателно за признаци на нови стимули на предстоящото заседание на Политбюро в края на юли, което вероятно ще оформи икономическата политика за останалата част от годината.

Пекин увеличи разходите за инфраструктура и потребителските субсидии, наред с облекчаването на паричната политика. През май централната банка намали лихвените проценти и инжектира ликвидност като част от по-широките усилия за защита на икономиката от всеобхватните тарифи на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Някои анализатори смятат, че правителството може да увеличи дефицитните разходи, ако растежът се забави рязко.

Домакинствата са под натиск

Отделни данни за активността през юни, публикувани във вторник, също подчертаха натиска върху потребителите. Макар че промишленото производство е нараснало с 6,8% на годишна база миналия месец - най-бързият темп от март, ръстът на продажбите на дребно се е забавил до 4,8% от 6,4% през май, достигайки най-ниското си ниво от януари-февруари.

Наблюдатели и анализатори на Китай казват, че само стимулите може да не са достатъчни, за да се справят с дълбоко вкоренения дефлационен натиск, като цените на производителите през юни паднаха с най-бързия си темп от близо две години.

Дзъчън Хуан, китайски икономист в Capital Economics, посочи, че данните за БВП „вероятно все още преувеличават силата на растежа“.

„И с очакваното забавяне на износа и отстъплението от фискалната подкрепа, растежът вероятно ще се забави още повече през втората половина на тази година", коментира той

Данните от понеделник показаха, че китайският износ е възвърнал известен импулс през юни, тъй като фабриките са се втурнали да изпращат доставки, за да се възползват от крехкото тарифно примирие между Пекин и Вашингтон преди крайния срок за новите мита през август.

Мита и насрещни ветрове за имотния сектор

Последното проучване на Ройтерс прогнозира, че растежът на БВП ще се забави до 4,5% през третото тримесечие и 4,0% през четвъртото, което подчертава засилващите се неблагоприятни икономически ветрове, тъй като глобалната търговска война на Тръмп поставя Пекин пред трудната задача да накара домакинствата да харчат повече във време на несигурност.

Според проучването, растежът на БВП на Китай през 2025 г. се очаква да се охлади до 4,6% и да се забави още повече до 4,2% през 2026 г.

Спадът на пазара на имоти в Китай остана спирачка за общия растеж въпреки множеството кръгове от мерки за подкрепа, като инвестициите в сектора спаднаха рязко през първите шест месеца, докато цените на новите жилища през юни се сринаха с най-бързия месечен темп от осем месеца.

Инвестициите в дълготрайни активи също са нараснали с по-бавен от очаквания темп от 2,8% през първите шест месеца на годишна база, спрямо 3,7% през януари-май.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 15 юли. Имен ден празнуват Владимир, Владимира, Влади, Владо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Тръмп обяви оръжие за Украйна за милиарди и заплаши Русия с мита от около 100%, ако до 50 дни няма споразумение
Великите слушатели използват три думи, за да пробият защитната черупка на събеседниците си
ЕС се насочва към американските самолети, автомобили и бърбън в нови контрамерки срещу митата на Тръмп
България е сред най-засегнатите от климатичните промени държави в Европа
Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам