Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева: Държавите трябва да укрепят независимостта на централните банки
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева призова страните да „запазят и укрепят“ независимостта на централните банки, за да осигурят ценова стабилност и да подкрепят дългосрочния икономически растеж, предаде Франс прес.
През последните десетилетия много държави по света увеличиха автономията на централните банки, възлагайки им задачата да се борят с инфлацията и да възстановят стабилните цени.
Тези действия се оказаха критични за неотдавнашния успех, който много държави постигнаха в борбата с инфлацията след пандемията по целия свят, пише управляващият директор на Георгиева в блога на МВФ.
„Независимостта на централната банка е от значение за стабилността на цените – а стабилността на цените е от значение за постоянния дългосрочен растеж“, посочва тя.
„Финансовата стабилност е от полза за цялата икономика и намалява риска централната банка да не желае да повишава лихвените проценти от страх да не предизвика финансов срив“, добавя тя.
Георгиева контрастира годините след пандемията от COVID-19 с периода на висока инфлация от 70-те години на миналия век, като отбеляза, че липсата на независимост на централните банки по това време е означавала, че централните банкери често са били притискани да предприемат действия, които подкопават ценовата стабилност.
Управляващият директор посочва, че сега централните банки също са обект на чести призиви за намаляване на лихвите, като натискът вероятно ще се засили, тъй като половината от населението на света гласува на някакви избори през тази година.
„Когато централните банки и правителствата играят своите роли, виждаме по-добър контрол върху инфлацията, по-добри резултати в растежа и заетостта и по-ниски рискове за финансовата стабилност“, казва тя.
„При толкова високи залози трябва да запазим и укрепим независимостта на централните банки“, добавя Георгиев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.