Леката индустрия е по-устойчива по време на войната в Украйна

Леката индустрия е по-устойчива по време на войната в Украйна

Леката индустрия е по-устойчива по време на войната в Украйна

Производственият сектор на Украйна понася големи щети от войната, но повечето компании са оптимистични за бъдещето. Онези от тях, които осигуряват храна, облекло и обувки, демонстрират най-добри резултати на производство и възстановяване. Това са основните изводи за третото тримесечие от проучване на Института за икономически изследвания и политически консултации (IER) в Киев през юли 2022 г. Те са обобщени от Евгений Анхел и Анастасия Гулик в статия за 4liberty.

Войната изведе на преден план слабите страни на икономиката на Украйна. През последните години производственият сектор демонстрира стагнация. Следователно производството се очаква да намалее с 42,6% от войната, много повече от спада на БВП на Украйна – 31% (според оценката на IER).

В същото време резултатите от проучването на IER показва, че избрани индустрии имат по-високо ниво на устойчивост по време на война.

Индустриите, които осигуряват основните човешки потребности (храна, облекло и обувки), са по-склонни да запазят и/или възстановят нивото на производство . Към юли 2022 г. в хранително-вкусовата промишленост 24% от предприятията работят на пълен или на по-голям капацитет в сравнение с предвоенния период. В леката промишленост те са само 7 на сто. Съответните резултати обаче са по-малко оптимистични в други индустрии поради слабата устойчивост.

Източник: Месечно проучване на предприятията „Украинският бизнес във военно време“. Институт за икономически изследвания и политически консултации, 2022 г.

Проучването регистрира критичен спад на производството на строителни материали, в металообработването, химическата промишленост и машиностроенето . Например 16% от предприятията за строителни материали не работят. В металообработването 63% от предприятията са намалили производството си повече от половината.

Дори в дървообработващата промишленост, която е съсредоточена главно в западната и северната част на страната, само 35% от предприятията работят с почти пълен капацитет. Проучването потвърждава непосредственото отрицателно въздействие на войната поради нарушени вериги за доставки, блокирани експортни маршрути и ниско търсене.

Отрицателни текущи оценки, оптимистични очаквания

Лидерството на определени индустрии се отразява в оценките на цялостната икономическа среда и бизнес активността. Оценката за бизнес средата остава негативна (балансов индекс -0.37 през юли). Това означава, че негативните оценки за цялостната икономическа ситуация значително надхвърлят позитивните (45,5% срещу 8,5%).

Оценките остават негативни във всички производствени отрасли. Най-оптимистични обаче са резултатите в хранително-вкусовата промишленост (-0.31), леката промишленост (-0.23) и дървообработването (-0.06).

Източник: Месечно проучване на предприятията „Украинският бизнес във военно време“. Институт за икономически изследвания и политически консултации, 2022 г.

Повечето индустрии имат положителни оценки за бъдещи промени в общата икономическа среда (балансов индекс +0,09 през юли). Оптимизмът преобладава в леката (+0.23) и дървообработващата (+0.78) промишленост. В същото време в хранително-вкусовата промишленост индексът на баланса на очакваните промени е само +0,04, което вероятно отразява несигурността за есенната сеитба и достъпа до световните пазари.

Подобни резултати се наблюдават и при стопанската активност на предприятията . Оценката на настоящата ситуация е негативна за всички индустрии, но предприятията от хранително-вкусовата и леката промишленост са по-малко песимистични (съответно -0.08 и -0.20). От друга страна очакванията за бизнес активността отново са много предпазливи в хранително-вкусовата промишленост (+0.09). Най-добри са очакванията в дървообработването (+0.82), а в леката промишленост – (+0.31).

Източник: Месечно проучване на предприятията „Украинският бизнес във военно време“. Институт за икономически изследвания и политически консултации, 2022 г.

Хранително-вкусовата и леката промишленост запазват най-добрите резултати от производството и продажбите.През юли само два бранша не са с отрицателен балансов индекс на изменение на производството – хранително-вкусовата промишленост (0.00) и леката промишленост (+0.02) при среден резултат е -0.12. Най-слаби са резултатите в производството на строителни материали (-0.65) и металообработването (-0.45).

Производствените очаквания за следващите три месеца са предимно оптимистични във всички отрасли.  Най-високи са резултатите за хранително-вкусовата (+0,24), леката (+0,38) и дървообработващата (+0,77) промишленост.

Източник: Месечно проучване на предприятията „Украинският бизнес във военно време“. Институт за икономически изследвания и политически консултации, 2022 г.

Подобно на производството спадът на продажбите е във всички индустрии (индекс на промяна на продажбите -0,16 през юли). Най -добри са резултатите в леката промишленост (+0.04), дървообработването (0.00) и хранително-вкусовата промишленост (-0.03). В същото време очакванията за промени в продажбите също са положителни във всички индустрии.

Най-високо ниво на оптимизъм е отчетено в леката промишленост (+0,38) и дървообработването (+0,69). Хранителната промишленост обаче има само +0,23, на нивото на средния резултат.

Експортните дейности се възстановяват, обемите на износа продължават да спадат

Войната има непропорционално въздействие върху износа в различни индустрии. Най-добро е положението в дървообработването, като 82% от анкетираните никога не са спирали износа след началото на войната. Това може да се обясни отново с географското разпределение на индустрията. Производството на храни също се е справило с въздействието на войната по-добре от други сектори, тъй като 47% от предприятията не са спрели износа .

В същото време най-малък дял на предприятията, които не са спрели износа, се забелязва в химическата промишленост (27%), металообработването (36%) и машиностроенето (41%).

Източник: Месечно проучване на предприятията „Украинският бизнес по време на войната“. Институт за икономически изследвания и политически консултации, 2022 г.

Въпреки възстановяването на експортните дейности, всички производствени отрасли претърпяха спад в обемите на износа . Тревожна е ситуацията в производството на строителни материали (-0.86). В същото време се наблюдава значителна низходяща тенденция в леката (-0,14), хранително-вкусовата (-0,25) и дървообработващата (-0,25) промишленост. Очакванията за възстановяване на износа остават положителни.

Най-нисък балансов индекс обаче е регистриран в хранително-вкусовата промишленост (+0,07). Това поражда допълнителни опасения по отношение на несигурността в сектора на хранително-вкусовата промишленост.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ