Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Малките оръжейни фирми в Европа се борят за финансиране въпреки бума на военните разходи
Европейските малки и средни отбранителни компании се борят да получат достъп до финансиране, необходимо за стимулиране на иновациите и разрастване на производствените линии, въпреки че търсенето нараства поради войната в Украйна и други конфликти, казват правителствени служители, фирми и експерти, цитирани от Ройтерс.
Липсата на достъп до публично финансиране, бюрокрацията и нежеланието на банките да отпускат заеми поради опасения от нарушаване на екологичните, социалните и управленските разпоредби (ESG) възпрепятстват растежа на по-малките играчи в европейския отбранителен сектор, казват те.
Това се дължи на факта, че глобалните военни разходи достигнаха рекорд от 2,44 трилиона долара през 2023 г., което е с 6,8% повече от предходната година и най-много от 2009 г. насам, според Стокхолмския международен институт за изследване на мира.
„Повечето от проблемите, които съществуват напоследък за индустрията за отбрана и сигурност, продължават или се задълбочават“, каза управляващият директор на Асоциацията на индустрията за отбрана и сигурност на Чешката република Иржи Хайнек пред Ройтерс.
Малък производител на огнестрелни оръжия каза пред Ройтерс, че финансовата криза затруднява продажбата на продукти в Европа или участието в държавни търгове. Това възпрепятства разширяването и създава проблеми от гледна точка на паричните потоци, каза основателят и главен изпълнителен директор на компанията, като отказа да назове името на своята фирма поради чувствителния характер на работата с местни банки.
„Много е трудно да продавам продукти на правителствата в Европа, защото не мога да получа авансово плащане. Ако искам да доставям на чешкото правителство, те ще ми платят 30 дни след доставката, така че нещата стават наистина скъпи“, каза той.
Ройтерс разговаря с около дузина компании, правителствени служители и експерти в сектора на отбраната, които всички казаха, че европейските правителства трябва да се заемат с това как да подобрят достъпа до финансиране за по-малките компании.
Доклад на Европейската комисия от 2024 г. изчислява, че малките и средните предприятия (МСП) в отбранителния сектор на ЕС са изправени пред недостиг на дългово финансиране между 1 милиард евро (1,08 милиарда долара) до 2 милиарда евро, ограничавайки растежа на бизнеса, принуждавайки фирмите да намалят дейността си и търсене на финансиране извън Европейския съюз.
Прекалено строгите и предпазливи тълкувания на критериите за ESG често водят до политики за изключване от страна на банките и инвестиционните фондове в ЕС, се казва в доклада, добавяйки, че предоставянето на яснота на финансовия сектор относно това как да се справят с рисковете за устойчивостта може да подобри достъпа до финансиране.
„В сектор, дефиниран от дълги цикли на развитие и големи капиталови изисквания, липсата на финансиране може да попречи на способността на компанията да прави иновации, да разширява или дори да поддържа настоящите си операции“, се казва в доклада.
Недостиг на рисков капитал в Европа
Чехите стартираха програма за съфинансиране на малки предприятия в сектора, но огромният недостиг на пари от рисков капитал в Европа в сравнение със САЩ представлява сериозен проблем, каза Радка Кондерлова, служител на чешкото министерство на отбраната, отговарящ за сътрудничеството с индустрията, каза Ройтерс.
Според Dealroom.co САЩ са осигурили по-голямата част от финансирането на рисков капитал в отбраната и стартиращите приложения за отбрана сред съюзниците на НАТО с 83% дял от 2018 г. насам.
Пазарът на рисков капитал в САЩ е по-голям и по-зрял, отколкото в Европа, със специализирани инвеститори, запознати с управлението на сложни отбранителни сделки и строгите разпоредби за сигурност в сектора, се казва в доклада на ЕС.
Кондерлова и други казаха, че огромните разходи за отбрана на правителството на САЩ сигнализират на пазарите, че то ще подкрепи проекти, давайки увереност на фирмите за рисков капитал да инвестират.
Тя каза, че една малка технологична компания с двойна употреба, избрана от Lockheed Martin да участва в разработването на алтернативен производствен процес за компонент на изтребител F35, е изправена пред проблеми, преди чешкото правителство да се намеси с писмо до главния изпълнителен директор на банката .
„Когато разберем за проблем, помагаме на компаниите за всеки отделен случай“, каза Кондерлова. "Но не можем да работим така във всеки случай. Има нужда от промяна в системния подход на банките."
Проблемите с финансирането идват, когато Украйна се бори за достъп до боеприпаси, от които се нуждае, за да отблъсне руското настъпление в Източна Украйна.
Проучване на чешката индустриална асоциация, представляваща близо 200-те отбранителни компании в страната, установи, че малките и средните компании съобщават за задълбочаване на проблемите през последната година във всичко - от отпускане на банкови заеми до невъзможност да приемат плащания от чуждестранни клиенти.
Предизвикателства пред достъпа до публични средства
Фенела Макгерти, експерт по разходите за отбрана в базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания, каза, че докато големите играчи са се възползвали от увеличеното търсене, компаниите по-надолу по веригата на доставки са установили, че е по-трудно да го направят.
За разлика от по-големите предприятия, които са склонни да бъдат листвани на фондовите пазари и да се възползват от експозицията на по-големи глобални пазари извън Европа, по-малките, по-високо специализирани компании могат да представляват по-голям риск, тъй като са склонни да бъдат базирани повече на компоненти или системи, каза тя пред Ройтерс.
Това прави по-трудно за кредиторите не само да установят съответствие с ESG, но и да преценят дългосрочния пазарен потенциал. Това също потенциално представлява риск за репутацията на банките, тъй като компонентите са по-трудни за проследяване, за да се определи дали се озовават в „погрешни ръце“, каза тя.
Достъпът до публично финансиране също е предизвикателство.
Докладът на ЕС препоръчва предоставяне на финансиране на ниво ЕС за развитие на отбранителния индустриален капацитет на блока, както и премахване на ограниченията за достъп до финансирани от ЕС финансови инструменти.
Друг изпълнителен директор на малка компания продаде ограничено количество пушки на украинци с одобрението на правителството и каза, че банката му е закрила частните сметки не само на него, но и на съпругата и децата му.
„Винаги сме имали проблеми, но когато променихме името на нашата компания, за да включим „оръжия“ в него, проблемите ни станаха много по-големи“, каза той.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.