Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ отправи критики към британския „мини-бюджет“
Новите икономически мерки, представени от правителството на Обединеното кралство, „вероятно ще увеличат неравенството“. Това заяви Международният валутен фонд в рядка забележка към финансовите планове на страната, предаде Си Ен Би Си.
Въпреки че фискалният пакет, който включва сериозни данъчни облекчения за хората с най-високи доходи във Великобритания, има за цел да помогне на семействата и бизнеса да се справят с енергийния шок, МВФ „не препоръчва големи и нецелеви фискални пакети на този етап“, каза говорител на организацията в изявление късно във вторник.
Така нареченият „мини-бюджет“, представен от финансовия министър на Обединеното кралство Куази Куартенг в петък, не беше придружен от прогноза на британската независима Служба за бюджетна отговорност, която обикновено анализира въздействието на големите финансови ходове върху икономиката.
Пазарите бяха силно засегнати от новите мерки, като британските облигации потънаха, а паундът се срина до рекордно ниско ниво в понеделник.
МВФ очаква следващото съобщение за бюджета, което трябва да бъде изложено от Куартенг на 23 ноември, като посочва, че то дава на правителството на Обединеното кралство „ранна възможност да обмисли начини за предоставяне на подкрепа, която е по-целенасочена, както и да преоцени данъчните мерки - особено тези, които са в полза на хората с високи доходи“.
Английската централна банка вероятно ще прибегне до „значителен отговор“ след фискалното съобщение на Куартенг според нейния главен икономист Хю Пил, който говори на Международния форум за парична политика Barclays-CEPR в Лондон във вторник.
Въпреки че няма да бъдат предприети никакви действия преди следващата насрочена среща на банката през ноември, последните съобщения „ще действат като стимул“, каза Пил, цитиран от Ройтерс.
„Мини-бюджетът“, обявен от новото правителство на Обединеното кралство в петък, е „нов подход за нова ера, фокусирана върху растежа“, според на, и включва отмяна на планираното увеличение на корпоративния данък от 19% на 25% и отмяна на 45% подоходен данък, плащан за доходи над 150 000 хил. паунда, свеждайки горната ставка до 40%.
Паундът отбеляза известно възстановяване от рекордно ниското си ниво от 1,0382 долара в началото на седмицата и към 10:15 часа българско време днес се разменя за 1,0674 долара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.