МВФ предупреди за „безпорядъчни“ корекции на цените на жилищата в Европа

МВФ предупреди за „безпорядъчни“ корекции на цените на жилищата в Европа

МВФ предупреди за „безпорядъчни“ корекции на цените на жилищата в Европа

Международният валутен фонд предупреди в петък за „безпорядъчни“ корекции на цените на жилищата в Европа във време, когато регионът се бори да намали инфлацията, пише Си Ен Би Си.

В последната си регионална икономическа перспектива за Европа МВФ каза, че вече е в ход корекция надолу на някои европейски жилищни пазари, но този спад може да се ускори, тъй като централните банки увеличават допълнително лихвените проценти.

„Могат да възникнат хаотични корекции на пазарите на недвижими имоти, дори ако бъдат избегнати по-широки финансови затруднения. Корекция на жилищния пазар вече е в ход в някои европейски страни, например в Чехия, Дания, както и в Швеция, където цените на жилищата спаднаха с повече от 6% през 2022 г.“, отбеляза Фондът.

„Спадът на цените на жилищата може да се ускори, ако пазарите преоценят рисковете от инфлация и финансовите условия се затегнат повече от очакваното. Тези спадове на цените биха имали неблагоприятни ефекти върху балансите на домакинствата и банките“, добави МВФ.

Ипотечните плащания също могат да се повишат, тъй като централните банки повишават лихвените проценти в усилията си да намалят нивата на инфлация. Следователно притежателите на ипотечни кредити може да имат по-малко разполагаем доход за харчене, а в някои случаи дори биха могли да достигнат точка, в която да не са в състояние да изплатят кредитите си. Банките също могат да изпитват затруднения в среда, в която не се извършват погасителни плащания.

Данни от европейската статистическа служба Евростат показаха спад на цените на жилищата за първи път от 2015 г. В целия Европейски съюз цените на жилищата паднаха с 1,5% през четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо предходния тримесечен период.

„Общите проблеми с цените на жилищата са навсякъде, не само в страните с висок дълг, и към тях трябва да се подходи с надзор. Те трябва да бъдат подложени на стрес тестове и да се наблюдават много внимателно“, каза пред Си Ен Би Си Алфред Камер, директор на европейския отдел в МВФ.

Лепкава инфлация

В същото време оценките сочат за допълнителни предизвикателства с инфлацията. МВФ очаква общата инфлация да бъде средно 5,3% в еврозоната тази година и 2,9% през следващата година - над целта на Европейската централна банка от 2%.

„ЕЦБ трябва да увеличи лихвените проценти сравнително рано и трябва да ги поддържа поне до средата на 2024 г. Очакваме да се върнем към целта за инфлация от 2% през 2025 г.“, каза Камер пред Си Ен Би Си.

Следващата седмица предстои заседание на Европейската централна банка, като и един от нейните членове наскоро предположи, че увеличение от 50 базисни пункта не е изключено. ЕЦБ започна да вдига лихвите през юли 2022 г., когато депозитната лихва бе повишена от минус 0,5 на 0 процента. Сега основната лихва на ЕЦБ е 3%.

Последният доклад за инфлацията в еврозоната показа спад на общия процент до 6,9% през март от 8,5% през февруари. Основната инфлация, която изключва разходите за енергия и храна, показа леко повишение през същия период.

„Необходимо е по-нататъшно затягане и когато крайната лихва бъде достигната, тя трябва да се поддържа за по-дълго, тъй като основната инфлация е (...) висока и е много устойчива. И няма нищо по-лошо от това да спрете усилията за борба с инфлацията твърде рано, защото ако трябва да го направите втори път, разходите за икономиката са много по-големи“, каза Камер.

В Швеция, където цените на жилищата паднаха значително миналата година, инфлационните очаквания също предполагат, че централната банка има повече възможности за покачване на лихвите. Очаква се общата инфлация да бъде 6,8% тази година и 2,3% следващата година, според последните данни на МВФ.

Картината е подобна и в Обединеното кралство, като инфлация се очаква да достигне 6,8% тази година и 3% през 2023 г.

На фона на тези прогнози МВФ предположи, че централните банки нямат друг избор, освен да продължат с по-нататъшни повишения на лихвите.

„Високата и потенциално по-устойчива от очакваната обща инфлация изисква строга парична политика, докато основната инфлация недвусмислено се върне обратно към инфлационните цели на централната банка“, отбеляза Фондът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ