На фокус следващата седмица: Биткойн оптимизъм и потенциален паритет между еврото и долара

На фокус следващата седмица: Биткойн оптимизъм и потенциален паритет между еврото и долара

Производителят на чипове Nvidia ще отчете тримесечните си финансови резултати, докато пазарите продължават да усвояват последиците от победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, като биткойн и еврото заемат централно място. Междувременно данните за бизнес активност в Европа и САЩ ще покажат как се представя промишлеността и секторът на услугите. Това са част от темите и събитията, върху които ще фокусират вниманието си инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Чипове, чипове, чипове…

Сезонът на печалбите в САЩ приключва с резултатите за третото тримесечие на производителя на чипове Nvidia, който досега е големият печеливш от манията по изкуствения интелект.

Чиповете на Nvidia се смятат за златен стандарт в сферата на ИИ и акциите на компанията са поскъпнали с почти 200% тази година – ръст, който позволи на Nvidia да детронира Apple като най-ценната компания в света през октомври. Голямото тегло на производителя на чипове в S&P 500 помогна индексът да достигне рекордно високи нива през 2024 г.

Но бурното представяне на Nvidia на пазара също вдигна летвата при финансовите отчети, като всеки пропуск на прогнозите може да подхрани притесненията, че надеждите на пазара за ИИ са надхвърлили реалността.

Анализаторите очаква Nvidia да увеличи приходите си за третото тримесечие с над 80% до $32,9 милиарда, когато отчете резултатите си на 20 ноември, показват данните на LSEG по-рано този месец.

Въпрос за 100 хил. долара

Победата на Тръмп отприщи крипто бикове, които възнамеряват да изведат биткойна до Луната. Цената се повиши с 30% от деня на изборите след като надхвърли $90 000 за първи път в историята и не показва признаци на спиране.

Пазарната капитализация на целия криптопазар прескочи прага от 3 трилиона долара за първи път в историята. Биткойн и компания струват приблизително колкото Tesla на Илън Мъск, Meta на Марк Зукърбърг и Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет, взети заедно.

Обещанието за по-хлабави регулации в САЩ доведе до това, че в момента инвеститорите не могат да се наситят на биткойн. Потоците в борсово търгувани фондове рязко се увеличиха през последните дни. Данните на LSEG показват, че най-големите борсово търгувани фондове (ETF), проследявани от Ройтерс, са спечелили нетно $3,5 млрд. през седмицата до 14 ноември – най-много от 15 март насам.

Потенциал за паритет

Заплахите на Тръмп за въвеждане на нови мита засилват страховете за представянето слабата икономика на еврозоната, като единната валута вече се разклаща. Но колко ниско може да падне?

При около 1,054 долара за евро, валутата на еврозоната се срина с около 5% от повече от едногодишни върхове през септември. Някои анализатори сега очакват тя да падне до паритет с долара.

Последното проучване на института ZEW показа, че доверието на германските инвеститори е ниско, докато трейдърите виждат шанс едно към пет Европейската централна банка да намали лихвите с 50 базисни пункта следващия месец. Разбивката на данните за БВП на Германия, които трябва да бъдат публикувани на 22 ноември, може да даде повече информация за бъдещите ходове.

Ефектът от подобен паритет обаче не е само негативен.. По-слабото евро стимулира износителите и по-бързото намаляване на лихвите може да стимулира банковото кредитиране и бизнес активността.

На вашите услуги

Данните от предварителните проучвания за бизнес активността ще очертаят картина на световната икономика преди Тръмп да се върне в Белия дом през януари.

PMI индексите от Европа и САЩ вероятно ще потвърдят, че глобалната производствена активност продължава да е ниска, докато активността в сектора на услугите напредва.

Всяка страна е изправена пред собствени предизвикателства. Закъсалата германска икономика е на прага на нови избори, британските работодатели се подготвят за повишаване на социалноосигурителните вноски, което се очаква да се отрази на наемането и разходите. Но преизбирането на Тръмп е това, което доминира в перспективите.

Данните могат да даде ранни индикации за това как американските компании реагират на заплахата от предложените от Тръмп мита за внос – вероятно с увеличаване на запасите преди митата да влязат в сила.

Главоблъсканица с рупията

Централната банка на Индонезия ще вземе решение за лихвените проценти в сряда и въпросът е дали централните банкери ще намалят лихвите или ще ги оставят на настоящите им нива.

Забавящата се инфлация, разочароващият растеж и неотдавнашното намаление на лихвения процент от Фед циментират аргументите за по-нататъшно облекчаване. Но отслабващата рупия, която в момента се намира близо до тримесечни дъна и спада с повече от 4% от тазгодишния връх, поставя гаечен ключ в работата на централна банка, чийто основен мандат е да поддържа валутната стабилност, въпреки че голяма част от това може да е бодено от силния долар.

Решенията за лихвите в Турция и Южна Африка трябва да бъдат взети в четвъртък. Очаква се южноафриканските централни банкери да регистрират намаление от 25 базисни пункта на последната си среща за годината. Възходящите ревизии на прогнозите за инфлацията в Турция правят малко вероятни шансовете за облекчаване в краткосрочен план.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ