Изборите в САЩ: Какви са последиците за долара?

Изборите в САЩ: Какви са последиците за долара?

До изборите остава по-малко от седмица, а много от социологическите проучвания показват, че двамата кандидати са в напрегната надпревара. Изходът е много труден за прогнозиране, тъй като гласуването в 7 или 8 ключови щата може да се обърне във всяка посока. Тази несигурност би могла да доведе до значителна волатилност на долара. Веселин Бекяров, главен валутен дилър в iBanFirst България, обяснява ефектите върху долара, в контекста на изборите в САЩ.

В исторически план хедж фондовете са склонни да заемат бичи позиции по отношение на щатския долар (очаквания за повишение на долара) в седмиците, предхождащи изборите, което всъщност наблюдаваме сега. Доларовият индекс е в зона на свръхпокупка. След обявяването на резултатите фондовете обикновено прибират печалби, което води до спад на долара през следващите четири или пет търговски сесии. Този път обаче изходът е несигурен и много ще зависи от самия резултат.

Съществува реален шанс да се стигне до повторно преброяване на гласовете в някои щати, както и до многобройни правни предизвикателства, които могат да забавят обявяването на победителя. В резултат на това ни очаква период на повишена волатилност.

Смятаме, че в очакване на това много инвеститори могат да предпочетат да задържат доларите си и да намалят излагането си на по-рискови валути като еврото и британския паунд, като вместо това изберат активи като злато или американски държавни облигации. Това може да доведе до понижаване на обменния курс на EUR/USD под 1,07, а на GBP/USD ("кабел") - под 1,28.

В случай на равенство?

Най-лошият сценарий би бил равенство в Избирателната колегия (269 на 269), чиито членове избират и президента, и вицепрезидента. При нормални обстоятелства всеки щат получава толкова избиратели, колкото са неговите представители и сенатори в Конгреса. В случай на равенство обаче това се променя: всеки щат получава само по един електор, което може да е в полза на Тръмп, тъй като той има предимство в повече щати, отколкото Камала Харис.

На практика това би означавало, че Уайоминг с население от 600 000 души ще има толкова голямо влияние при избора на следващия обитател на Белия дом, колкото и Калифорния с нейните 39 милиона жители. Този сценарий би бил идеалната рецепта за институционална криза и значителни сътресения на финансовите пазари.

Анализът е предоставен от iBanFirst

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул