Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Чипове и облигации

Гигантът в производството на чипове Nvidia ще сложи край на този сезон на корпоративните отчети в САЩ. Централните банки в Австралия, Нова Зеландия и Южна Корея ще проведат срещи за лихвените проценти, тъй като данните за инфлацията от цял свят предоставят доказателства за икономическите последици от тектоничните промени в търговската политика на САЩ. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица.
Последен отчет
Резултатите от Nvidia, гигант в областта на изкуствения интелект, който се озова в центъра на световната търговия и геополитиката - се очакват в сряда, като те ще сложат край на сезона на корпоративни отчети в САЩ за първото тримесечие.
Nvidia е част от компаниите с мегакапитализация, известни като „Великолепната седморка“, чиито акции се възстановиха рязко от началото на април след труден старт на годината.
Чиповете, използвани за приложения с изкуствен интелект, помогнаха на компанията да се превърне в една от най-големите в света по пазарна стойност, давайки ѝ тежест в световните фондови индекси. Но след две години на огромни печалби, представянето на акциите се стабилизира през 2025 г.
Докладът на Nvidia може да тества възстановяването на фондовия пазар, като S&P 500 се приближава до рекордни върхове, след като се колебаеше на ръба на мечи пазар миналия месец.
Облигации под лупа
Не е изненадващо, че нивата на държавния дълг скочиха, предвид непрестанния натиск за увеличаване на разходите за всичко - от отбрана до здравеопазване, застаряващо население и изменение на климата.
Но последствията от това, че правителствата не правят достатъчно, за да подобрят финансите си, се завръщат.
Само дни след като САЩ загубиха най-високия си AAА кредитен рейтинг от Moody's, търг на 20-годишни американски държавни облигации за 16 милиарда долара доведе до слабо търсене, а Япония постигна най-лошия си резултат от търг от 2012 г. насам - като доведе доходността по 30-годишните държавни облигации до рекордно високи нива.
Частта от пазара на облигации, която не е известна с волатилност – дългосрочните държавни облигации, внезапно се превърна в гореща точка. В допълнение към нарастващата доходност по японските държавни облигации, доходността по 30-годишните американски облигации се върна над 5%, дърпайки и други нагоре.
Япония продава яе дългосрочен дълг през следващите дни. Следете тези търгове.
Решения за лихвите
Игнорирайки агресивните и непредсказуеми американски мита, както и дори от скорошния спад в доходността по облигациите, Японската централна банка запази много спокойно поведение, заявявайки, че планира да продължи да повишава лихвените проценти, ако цените се повишат в съответствие с прогнозите.
Рязкото покачване на цените на ориза даде тласък на възходящия импулс. Индексът на потребителските цени в Токио се очаква на 30 май, изпреварвайки националния показател с три седмици. Данните отпреди месец достигнаха двугодишен връх.
Данните за инфлацията в Австралия в сряда също ще бъдат наблюдавани внимателно, след като централната банка намали лихвените.
Очаква се централната банка на Нова Зеландия да намали лихвения процент с още една четвърт пункт същия ден.
В четвъртък Южнокорейската централна банка изглежда ще бъде готова да понижи лихвите на фона на опасения относно нарастващите икономически неблагоприятни фактори.
Под натиск
Инфлацията се връща начело в дневния ред на централните банкери и на други места. Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ през април – предпочитаният от Федералния резерв на САЩ показател за инфлация, който се очаква на 30 май, може да даде по-ясна картина на въздействието на американските тарифи.
Април беше волатилен месец след търговския трус, причинен от президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, но последните данни за потребителските и производствените цени все още не са показали предупредителни знаци за инфлация.
Ценовият натиск очевидно повлия на колективното съзнание на Федералния резерв, когато той запази лихвите стабилни този месец, с предупреждение, че рискът от по-висока инфлация се е увеличил, което е намалило очакванията за краткосрочно понижаване на лихвите.
Най-големите икономики в еврозоната - Франция и Германия - отчитат данни за потребителските цени във вторник и петък, а данните за целия блок ще бъдат публикувани следващата седмица.
С поглед към Европа
С опасенията за огромното натрупване на дълг на САЩ, инвеститорите планират как биха могли да защитят портфейлите си от по-резки колебания в най-голямата икономика в света.
Топ мениджърите на пари в JPMorgan и Goldman Sachs залагат допълнителни предпазни мерки, за да смекчат някои от ударите върху американските държавни ценни книжа и акции. Други използват лошите дни на май, за да продават с по-голяма убеденост, диверсифицирайки експозициите си, като вливат повече пари в Европа.
Европейските борсово търгувани фондове за акции са привлекли 34 милиарда евро (38,6 милиарда долара) парични средства през годината до 16 май - четири пъти повече от сумата от 8,2 милиарда евро, вложена в американски фондове за акции, показват данни на Morningstar.
За сравнение, през 2024 г. нетните потоци в американски фондове за акции в Европа са доминирали със съотношение над 8:1 спрямо продуктите, фокусирани върху местните пазари.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.