На фокус следващата седмица: Чипове, замразени активи и IPO-та

На фокус следващата седмица: Чипове, замразени активи и IPO-та

Пазарите се надяват, че ще получат повече доказателства за подобряваща се глобална икономическа перспектива, въпреки че нарастващото търговско напрежение хвърля сянка върху срещата на финансовите министри от Г-7 в Италия.

Любимецът на инвеститорите в ИИ Nvidia ще отчете финансовите си резултати за последното тримесечие, Лондон се стреми към съживяване на борсовите листвания, а централната банка на Нова Зеландия е заклещена между слаб растеж и лепкава инфлация.

Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Облаци на хоризонта

Предстоящите данни за бизнес активността през май от големите икономики трябва да подсилят по-добра глобална икономическа перспектива.

Изглежда, че е в ход бавно възстановяване на еврозоната след шест поредни тримесечия на стагнация или отрицателен растеж, инфлацията в САЩ току-що възобнови низходящата си тенденция, а Китай нарасна по-бързо от очакваното през Q1. Така че глобалните PMI данни трябва да останат над прага от 50 пункта, който разделя разширяването от свиване то.

И все пак рязкото увеличение на митата в САЩ върху китайския внос - от батерии за електрически превозни средства до компютърни чипове, подчертава крехката перспектива за световната търговия и растеж. Китай обеща ответни мерки.

Производителите в Германия, най-голямата икономика в Европа, вече усещат промените в световната търговия и геополитика. Засиленото търговско напрежение на фона на предстоящите избори в САЩ може да им навреди допълнително, да попречи на възстановяването на Китай и да възобнови инфлацията в САЩ.

Глобалните PMI данни засега сочат нагоре. Но това лесно може да се промени.

Време за чипове

Тримесечните резултати на Nvidia в сряда биха могли да дадат тон на американските фондови пазари и да отекнат сред компаниите, свързани по един или друг начин с бума в сферата на изкуствения интелект.

Компанията за полупроводници, която е в центъра на вълнението около бизнес потенциала на ИИ, се очаква да отчете огромен скок в приходите и печалбата за първото си фискално тримесечие.

Очаква се приходите да нараснат до 24,8 млрд. долара в сравнение със 7,2 млрд. долара година по-рано, а печалбата на акция да скочи до 5,57 долара от 1,09 долара, според данни на LSEG.

Nvidia може да се наложи да отговори на тези високи очаквания, за да запази възходящата траектория на своите акции. Цената на книжата на компанията се е повишила с над 90% тази година, следвайки утрояване през 2023 г. Това превърна компанията в третата по големина в САЩ по пазарна стойност.                                                

Ще блесне ли Лондон?

Докладите за влошения статут на лондонския фондов пазар са изобилни: най-популярното място за листване в Европа по време на бума през 2021 г. е било дом на само 1% от обема всички европейски първични публични предлагания от началото на годината, според Dealogic.

Възможно ли е това да се промени? Поредица от водещи имена се появиха като потенциални претенденти за листване в Лондон.

Китайската марка за бърза мода Shein засилва подготовката за потенциален борсов дебют в Лондон, който може да бъде най-големият в историята на борсата, ако бъде оценен на 66 млрд. долара. Фирмата за диаманти De Beers е друга, която може да внесе малко блясък на пазара.

Гледайте и чакайте

Централната банка, която беше в челните редици на промените в паричната политика в световен мащаб, беше принудена да заеме заден план в намаляването на лихвените проценти от болезнените многогодишни върхове.

Централната банка на Нова Зеландия, която се очаква да остави лихвените проценти непроменени в сряда за седма поредна среща, беше първият голям финансов орган, който разхлаби паричната си политика в началото на пандемията, а след това и първият, който повиши лихвите.

Но лепкавата инфлация и стабилизиращата се икономика карат централната банка да бъде на позиция „гледайте и чакайте“.

Пазарните залози за евентуално намаление през октомври поставят Новозеландската централна банка зад ЕЦБ, която се очаква да предприеме такъв ход през юни, последвана от Английската централна банка през август и Федералния резерв на САЩ през септември. Швейцария и Швеция вече започнаха да разхлабват паричната си политика.

Замразени активи

Финансовите ръководители от Г–7 ще подкрепят план на Европейския съюз за използване на приходите от замразени руски активи за подпомагане на военните усилия на Украйна на среща на 24-25 май, съобщават представители от Италия, която е ротационен председател на групата.

Перспективата за потенциално повече финансиране в близко бъдеще идва в критичен момент за Украйна, която е изправена пред нова руска офанзива в североизточния район на Харков.

Г-7 замрази финансови активи на стойност около 300 милиарда долара скоро след атаката на Москва срещу нейния съсед през февруари 2022 г., като оттогава обсъжда дали и как да използва средствата, за да помогне на Украйна. Докато Вашингтон предлага конфискуване на активите в тяхната цялост, Европа се възпротиви на този натиск, позовавайки се на рискове за еврото и правни последици.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ