Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Задава се Денят на Страшния съд за търговията

Предстоящата седмица ще бъде оскъдна на икономически данни, оставяйки фокуса изцяло върху митата и търговските споразумения - засега администрацията на САЩ има ограничена сделка с Великобритания и принципно споразумение с Виетнам. Това означава, че на САЩ им остават само около 180 сделки за финализиране преди 9 юли, включително населеният с пингвини остров Хърд. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Сделка или не
Само няколко дни преди крайния срок за влизане в сила на митата на Тръмп инвеститорите са нащрек да видят дали Съединените щати ще сключат някакви споразумения с търговските си партньори, които се стремят да избегнат по-високи мита.
Инвеститорите са фокусирани върху тази дата от месеци. Тръмп спря много от най-тежки американски тарифи за 90 дни, след като на 2 април разтърси пазарите с обявяването на т. нар. от него „Ден на освобождението“.
Следващите дни биха могли да донесат редица сценарии. Някои инвеститори спекулират за още забавяния, за да се даде възможност за продължаване на преговорите, но Тръмп заяви, че не обмисля удължаване на крайния срок. Той дори намекна, че може да наложи тарифа от 30% или 35% върху вноса от Япония - доста над ставката от 24%, която обяви през април.
Кой печели?
Може да е знак, че не „печелите“ в търговските преговори с администрацията на Тръмп, когато започнете да привличате словесни критики като „разглезен“ и „непокорен“.
Това е позицията на Япония, която е изправена пред високи тарифи върху нейната зависима от износ икономика.
Тръмп намекна за „потенциална“ сделка в края на април, но след няколко кръга разговори, такава не се появи. Миналата седмица той заяви, че може да определи мито от „30% или 35% или каквото и да е“ върху японския внос – много по-високо от ставката, която обяви на 2 април.
Автомобилите и оризът са спорни точки. Япония обеща да не „жертва“ критичния си селскостопански сектор. И тъй като автомобилната индустрия е най-големият работодател на Япония и изнася за САЩ, с близо 30% от общия износ, Токио може да смята, че няма друг избор, освен да се бори за по-добра сделка.
Мексико, Япония, Канада, Южна Корея и Германия са най-изложени на автомобилните мита.
Бюджетни неволи
Британските притежатели на облигации познават добре кризите. Решението на британското правителство да ограничи непопулярната реформа на системата за социално подпомагане, с което да пробие дупка от 5 милиарда паунда в бюджетните си планове, и видимата тревожност на финансовия министър Рейчъл Рийвс в парламента, бяха достатъчни, за да накарат търговците да се насочат към продажби, които напомниха за събитията от 2022 г.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се покачи с 21 базисни пункта в един момент, а британският паунд падна, тъй като инвеститорите започнаха да се опасяват, че работата на Рийвс може да е заложена на карта. Те обаче обърнаха курса си, след като премиерът Киър Стармър публично я подкрепи.
Рийвс изчерпва пространството си за маневриране и може да бъде принудена да увеличи данъците по-късно тази година. Британските потребители вече са под натиск. Данните за цените на жилищата, продажбите на автомобили и икономическия растеж от следващата седмица може да покажат повече пукнатини.
Завръщане
2025 г. трябваше да бъде годината на европейските пазари, тъй като непостоянната политика на САЩ и еднократната фискална промяна в Германия накараха инвеститорите да пренасочат парите си към Европа.
Това все още важи за еврото, но в сферата на акциите Уолстрийт бързо наваксва.
Бенчмаркът STOXX 600 се е повишил с 6,9% през 2025 г., само с един процентен пункт над S&P 500, което представлява значително свиване на разликата от около 10 процентни пункта през март.
Няколко бурни месеца за големите технологични компании - където Европа не може да се конкурира, движат голяма част от доброто представянето на САЩ. Nvidia, достигна пазарна стойност от 3,92 трилиона долара в четвъртък.
Благоприятните за САЩ или неблагоприятните за Европа промени в тарифите през следващите дни биха могли да доведат до това Уолстрийт да изпревари Европа за годината.
Стабилен гений
С одобрението на „големия и красив“ законопроект, републиканците в Камарата на представителите ще започнат работа по приемането на знаковия законопроект на Сената за стабилните монети – известно като Закона GENIUS, така че той също да бъде предаден на бюрото на Тръмп.
Стейбълкойните са вид криптовалута, предназначена да поддържа постоянна стойност, обикновено фиксирана към щатския долар. Законът може да доведе до експлозия на пазара на стабилните монети от около 250 милиарда долара в момента до между 500 милиарда и 2 трилиона долара през следващите няколко години, в зависимост от кого питате.
Един от страховете, особено на развиващите се пазари, е, че това ще предизвика „доларизацията“ на техните икономики, докато мнозина в индустриализирания свят предупреждават, че стабилните монети дават твърде много контрол върху парите на частни фирми, които, както показва опитът, могат да станат много нестабилни много бързо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.