На фокус следващата седмица: Среща на Фед, помощ за Украйна и турнето на Тейлър Суифт

На фокус следващата седмица: Среща на Фед, помощ за Украйна и турнето на Тейлър Суифт

На фокус следващата седмица: Среща на Фед, помощ за Украйна и турнето на Тейлър Суифт

Срещите на Федералния резерв на САЩ и Централната банка на Япония, среща на Г-7, плюс ключови данни за инфлацията в Съединените щати и работните места в Обединеното кралство предстоят през следващата седмица, пише Ройтерс.

Пазарите също така ще трябва да анализират резултатите от изборите за Европейския парламент, както и политическите планове на Лейбъристката партия на Великобритания, която се очаква да спечели изборите в страната на 4 юли. Ето върху какво още се фокусират инвеститорите през следващите седем дни:

Фед на преден план

Федералният резерв изглежда сигурен в позицията за запазване на лихвените проценти без промяна след двудневното си заседание, което ще приключи на 12 юни.

Инфлацията се охлади след агресивните повишения на лихвените проценти, започнали през 2022 г., но все още е над целта на централната банка от 2%.

Данните за инфлацията за май ще бъдат  публикувани броени часове преди съобщението на Фед за лихвите.  Допълнителни признаци за отслабване на инфлацията биха могли да затвърдят очакванията за намаляване на лихвените проценти, особено предвид признаци на икономическа слабост.

Уолстрийт, стимулиран от охлаждащата се инфлация, ще наблюдава отблизо. Търговците продължават да предвиждат известно облекчаване на паричната политика тази година, като някои дори таят надежди за намаление на лихвите през юли.

Голямо разминаване на данните за инфлацията с предварителните прогнози може да изплаши инвеститорите и да върне страховете от рецесия, които са латентни от месеци.

Японската централна банка задава очакванията

Гуверньорът на Японската централна банка Казуо Уеда вече намекна какво да очакваме на срещата на регулатора през юни.

Той каза в четвъртък, че би било уместно да се намалят все още мащабните покупки на облигации, тъй като ЯЦБ се оттегля от десетилетия на стимулиране, като в същото време подчерта, че централните банкери ще се движат „предпазливо“ по отношение на повишението на лихвените проценти, след като през март обявиха първия подобен ход от 2007 г. насам.

Създава се консенсус за някакъв вид намаляване на дългосрочното количествено облекчаване (QE), когато ЯЦБ приключи двудневното си събиране на 14 юни.

Mizuho Securities счита, че има вероятно за намаляване на месечните покупки с 1 трлн. йени (6,4 млрд. долара) до приблизително 5 трлн. йени на месец.

Дали това ще бъде в подкрепа на поевтинялата йена отделен въпрос, като Японската централна банка и правителството се притесняват, че слабата валута може да опропасти очаквания цикъл на лека инфлация и стабилен ръст на заплатите.

Подкрепа за Украйна

На среща на 13-15 юни в Бари, Италия лидерите на страните от Г-7 ще настояват за напредък по въпроса как да бъдат насочени към Украйна повече средства, преди да се отправят към Швейцария за мирната среща на върха на 15-16 юни. Това се случва след неотдавнашното решение на ЕС да използва годишния поток от неочаквани печалби от руските замразени активи в помощ на Украйна.

Заем, обезпечен с приходите от замразени активи, може да осигури на Киев до 50 милиарда долара в краткосрочен план и се очертава като една от най-добрите опции.

Загрижеността на политиците от Г-7 относно нарастващата износна сила на Китай, която те определят като „индустриален свръхкапацитет“, особено по отношение на новите превозни средства с нова енергия, също е на фокус.

Г-7 се среща точно след изборите за ЕС и това ще бъде първият път, когато редица ключови фигури в ЕС ще получат шанса да обсъдят евентуалната подялба на плячката.

Ден за заплати

Данните за пазара на труда във вторник са във фокуса на инвеститорите в Обединеното кралство, като те ще трябва да оценят дали натискът върху заплатите отслабва достатъчно бързо, за да направи намаляването на лихвите на Английската централна банка вероятно в краткосрочна перспектива.

Средните седмични доходи, с изключение на бонусите, се повишиха с 6% на годишна база през трите месеца до март, а увеличението от 9,8% през април на минималната заплата във Великобритания може да тласне този темп на растеж по-високо.

Доскоро икономистите очакваха намаление на лихвените проценти през юни, но постоянният инфлационен натиск означава, че пазарите вече не залагат на подобен ход преди ноември.

Данните за брутния вътрешен продукт през април, които се очакват в сряда, вероятно ще покажат забавяне на растежа след стабилна експанзия от 0,6% през първото тримесечие.

Освен това опозиционната Лейбъристка партия ще представи своя манифест преди изборите на 4 юли. Социологическите проучвания сочат, че лейбъристите ще разгромят консерваторите на премиера Риши Сунак, но някои бизнес лидери се съмняват, че лейбъристите могат да обърнат неотдавнашния слаб растеж на Великобритания.

Правилото не Тейлър

Ред е на Европа да се възползва от турнето Eras на музикалната суперзвезда Тейлър Суифт, което връхлита Великобритания през следващите дни, а след това Нидерландия и Швейцария.

Barclays смята, че турнето може да осигури тласък с почти един милиард паунда на британската икономика, като разходите на притежателите на билети надхвърлят над 12 пъти средната цена на нощно излизане в Обединеното кралство.

Институтът на Bank of America отбелязва, че откриването на турнето в Париж е предизвикало 22% скок на годишна база в разходите за международни карти на BofA във френската столица от 9 до 13 май.

Увеличението на разходите, дори и временно, предполага, че инфлацията в сектора на услугите може да остане стабилна за по-дълго. Истинският победител е Суифт. Турнето Eras я направи милиардер през октомври, съобщи списание „Таймс“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ