Сунак въвлече Английската централна банка в предизборната кампания на консерваторите

Сунак въвлече Английската централна банка в предизборната кампания на консерваторите

Риши Сунак заяви, че гласуването в подкрепа на неговата управляваща Консервативна партия на предстоящите общи избори в Обединеното кралство е  вот за намаляване на лихвените проценти, въвличайки Английската централна банка в кампания, която се опитва да избегне, пише Булмбърг.

„Разбира се, че е. Ние сме партията, която се ангажира да намали инфлацията, а това е необходимо условие за намаляване на лихвените проценти“, каза премиерът в интервю за вестник „Таймс“.

Думите на Сунак се разглеждат като крайно политическо послание, тъй като лихвените проценти са извън неговия контрол и попадат в компетенцията на независимата Английска централна банка. Правителството предостави на АЦБ правомощията да определя лихвите през 1997 г. и оттогава избягва да се намесва в решенията на деветчленния комитет по парична политика.

Премиерът по-рано беше обвиняван, че се опитва да си припише заслуги за спада на инфлацията през последните месеци, като същевременно обвинява глобалните фактори за нарастването ѝ през последните две години.

Инвеститорите бързо намалиха залозите за това колко понижения на лихвените проценти ще направи АЦБ тази година на фона на по-високите от очакваното нива на инфлацията както в САЩ, така и в Обединеното кралство. Пазарите, които в началото на годината очакваха пет или повече намаления тази година, сега са почти напълно ценообразуващи едно понижение на лихвите с 25 базисни пункта през ноември, последвано от още едно до юни 2025 г.

Очакванията за намаляване на лихвените проценти тази година избледняваха още преди Сунак да свика изборите за 4 юли, а икономистите казват, че комбинацията между предизборната кампания и по-високата от очакваното инфлация правят почти невъзможно АЦБ да предприеме каквито и да е било действия на следващото си заседание на 20 юни.

Опозиционната Лейбъристка партия на Киър Стармър се очаква да вземе властта след изборите, като в момента тя води в социологическите проучвания с около 20 пункта пред консерваторите.

В сряда лейбъристите обвиниха торите, че рискуват лихвените проценти да се покачат, като поемат поредица от ангажименти за разходи, които според опозицията не са финансирани.

Министърът на финансите в сянка на лейбъристите Рейчъл Рийвс също категорично изключи възможността за увеличаване на данъка върху добавената стойност.

Следващото правителство вероятно ще бъде фискално ограничено, тъй като се бори с вече високата данъчна тежест, докато се опитва да намери пари, които да похарчи за изпадналите в затруднение обществениуслуги на Великобритания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първият американски папа: Кардинал Робърт Превост заема Светия престол с името Лъв XIV
Индия и Пакистан са провели най-голямата въздушна битка в историята на съвременната авиация
Великобритания може стане първата страна, подписала търговско споразумение със САЩ след митата на Тръмп
Държавата ще продава имоти, за да строи училища и детски градини
Полша се отказа да иска репарации от Германия за щети от Втората световна война
Нови 60 000 документа разкриват изненадващи факти за убийството на брата на президента Кенеди
Ефективният лидер не винаги е амбициозен
На днешната дата, 8 май. Рождениците днес