Неволите на германската промишленост се задълбочават с най-резкия спад на поръчките

Неволите на германската промишленост се задълбочават с най-резкия спад на поръчките

През август 2024 г. германските фабрики отбелязаха най-резкия спад на новите поръчки от седем месеца насам, което е още едно доказателство за тревожното забавяне на най-големия производствен сектор в Европа, съобщи Politico.​​

Националната статистическа агенция Destatis съобщи в понеделник, че входящите поръчки са намалели с 5,8% през август, което означава спад от 3,9% на годишна база. Анализаторите очакваха спад от 1,9 %.

Лошият резултат може да се обясни отчасти с факта, че през предходния месец са били регистрирани редица големи поръчки в категории като самолети, влакове и военни превозни средства, посочи агенцията. Като се изключат тези поръчки, те са намалели само с 3,4%.

Един от светлите моменти е, че ръстът през юли беше ревизиран до 3,9% от първоначално отчетените 2,9%.

Комбинацията от високите цени на енергията и засилената конкуренция от чужбина - основно Китай - натежа върху производствения сектор на страната. Секторният индекс на мениджърите по покупките, изготвян от S&P Global, е на отрицателна територия вече повече от две години.

Забавянето е особено силно изразено в автомобилния сектор. Отделни данни от понеделник показват, че продажбите на автомобили са намалели с 4,7% на годишна база през полугодието на 2024 г.

В петък държавите от Европейския съюз гласуваха за налагане на мита върху произведените в Китай електромобили, в опит да противодействат на китайските субсидии и да защитят собствената си изоставаща индустрия. Германия, която смята Китай за една от най-големите си експортни дестинации, гласува против.

Големият дял на промишлеността в общото германско производство означава, че икономиката вероятно ще се свие за втора поредна година през тази година. В съвместен доклад на пет от водещите мозъчни тръстове в страната се посочва, че тя ще се свие с 0,1% през 2024 г., преди да се върне към растеж през следващите две години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ