Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Икономическата програма на Харис може да бъде по-прогресивна от Байденомиката
На първия президентски дебат на Демократическата партия през 2019 г. Камала Харис, тогава сенатор от Калифорния, отприщи остра критика към икономиката на Тръмп.
Бъдещият вицепрезидент нарече намаляването на данъците от президента „подарък за богатите“, твърдейки, че процъфтяващият фондов пазар изоставя средната класа. Тя също така предупреди, че неговата безразсъдна търговска програма вреди на фермерите в сърцето на страната.
„Честно казано, тази икономика не работи за работещите хора“, каза Харис. „Прекалено дълго правилата са писани в полза на хората, които имат най-много, а не в полза на хората, които работят най-много.“
Докато Харис се готви да замени президента Байдън на върха на листата на Демократическата партия за предстоящите президентски избори, тя е изправена пред предизвикателството да формулира собствената си визия за управление на САЩ - икономика, която все още се бори с инфлацията, като същевременно се разграничи от Тръмп, който обеща повече данъчни облекчения и въвеждане на нови мита, пише Алън Рапепорт за „Ню Йорк таймс“.
Харис беше пламенен застъпник на икономическата програма на Белия дом по време на администрацията на Байдън, популяризирайки ползите от законодателството като Американския спасителен план от 2021 г. и Закона за намаляване на инфлацията от 2022 г. Но като главен прокурор и сенатор тя понякога беше по-прогресивна от президента, настоявайки за универсално здравеопазване, като същевременно призоваваше за по-щедри данъчни облекчения за американците от работническата класа, които да бъдат компенсирани с по-големи увеличения на данъците върху компаниите.
През последните седмици Харис изтъкна, че увеличенията на заплатите изпреварват инфлацията, че работните места в производството растат и че демократите се борят за опрощаване на студентски дългове. Тези аргументи са знак политиката, която Харис ще представи на избирателите в надпреварата си с Тръмп.
Ето част от позициите, които Харис е заела по отношение на икономиката.
Данъци
Когато участваше в надпреварата за номинацията на Демократическата партия за президент Харис предложи да се заменят данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г. с месечен възстановим данъчен кредит на стойност до $500 за хора, които печелят под $100 000. Политиката, известна като LIFT the Middle Class Act, беше представена през 2018 г. и имаше за цел да се справи с нарастващите разходи за живот, като предостави на средната класа и работещите семейства средства, които да помогната за покриването ежедневните разходи. Тя я формулира като начин за преодоляване на разликата в богатството в Съединените щати.
През 2019 г. Харис предложи увеличаване на данъците върху имотите на богатите, за да финансира план за 300 млрд. долара за повишаване на заплатите на учителите. В това, което беше обявено за „най-голямата федерална инвестиция в заплащане на учители в САЩ история“, планът щеше да даде увеличение на заплатата на средностатистическия учител в Америка с $13 500.
Жилища
Миналата седмица администрацията на Байдън предложи план за принуждаване на корпоративните наемодатели да ограничат увеличението на наемите до 5 процента и призова Конгреса да подкрепи инвестициите в по-достъпни жилища.
Харис направи достъпните жилища приоритет по време на мандата си в Сената и президентската си кампания, но възприе различен подход. Тя предложи Закон за облекчаване на наемите, който би предоставил възстановими данъчни кредити, позволяващи на наемателите, които печелят под 100 000 долара, да възстановят разходите за жилище, надвишаващи 30 процента от техните доходи.
За да помогне на най-бедните, Харис също призова за осигуряване на спешно финансиране за бездомните и за изразходване на 100 милиарда долара в общности, където хората традиционно не могат да получат жилищни заеми поради дискриминация.
Търговия
По време на дебат като част от първичните избори на Демократическата партия в края на 2019 г. Харис нарече Тръмп „непостоянен“ по отношение на търговската политика и каза, че неговите тарифни войни са навредили на производителите на соя в Айова. Харис каза, че ще се фокусира върху укрепването на американския износ и заяви: „Аз не съм демократ протекционист“.
Що се отнася до Китай, Харис каза, че Пекин трябва да бъде държан отговорен за кражба на интелектуална собственост и дъмпинг на силно субсидиран износ на чуждестранни пазари.
Миналата седмица Харис повтори предишната си критика към Тръмп, когато обсъждаше плана му да наложи 10-процентни мита върху целия внос в Съединените щати. Тя каза, че подобна политика би увеличила цената на бензина, хранителните стоки и облеклото.
„Неговите тарифи биха увеличили ежедневните разходи за семействата“, каза Харис на събитие в Северна Каролина.
Регулации
Харис, която е била главен прокурор на Калифорния от 2011 г. до 2017 г., също се фокусира силно върху защитата на потребителите. През 2016 г. тя заплаши Uber със съдебни действия, ако компанията не премахне автомобилите без водачи от пътищата на щата.
След финансовата криза от 2008 г. тя измъкна Калифорния от национално споразумение с големи банки, използвайки властта си, за да извлече повече пари от големите ипотечни кредитори. По-късно тя обяви, че собствениците на жилища в Калифорния ще получат 12 милиарда долара под формата на ипотечни облекчения по споразумението.
Въпреки това, Харис е изправена пред критики, че не е преследвала OneWest Bank или нейния главен изпълнителен директор по това време, Стивън Т. Мнучин, след като Министерството на правосъдието на Калифорния установи, че е извършило „широко разпространено неправомерно поведение“. По-късно Мнучин стана министър на финансите на Тръмп.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.