Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пауъл: Инфлацията е по-висока от очакваното, лихвите вероятно ще останат стабилни
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че инфлацията намалява по-бавно от очакваното и че това ще накара централната банка да запази лихвите стабилни за продължителен период, предаде Си Ен Би Си.
Говорейки пред годишното общо събрание на Асоциацията на чуждестранните банкери в Амстердам, управителят на централната банка на САЩ каза, че бързата дезинфлация, която се случи през 2023 г., се е забавила значително тази година и е довела до преосмисляне на посоката на паричната политика политиката.
„Не очаквахме това да бъде гладък път. Но тези [данни инфлацията] бяха по-високи, отколкото мисля, че някой очакваше“, каза Пауъл. „Това, което ни казват, е, че ще трябва да бъдем търпеливи и да оставим рестриктивната политика да си свърши работата“, добави той.
Въпреки че очаква инфлацията да спадне през годината, Пауъл отбеляза, че това не се е случило досега.
„Наистина мисля, че става дума за запазване на политиката при сегашния курс за по-дълго време, отколкото се предполагаше“, каза той.
Пауъл обаче повтори, че не очаква Фед да повишава лихвите.
Федералният резерв поддържа своя основен лихвен процент в целевия диапазон от 5,25% -5,5%, като това е най-високото ниво от около 23 години.
„Не мисля, че е вероятно, въз основа на данните, с които разполагаме, следващият ни ход да бъде повишаване на лихвите“, каза той. „Мисля, че е по-вероятно да се окажем на място, на което да поддържаме лихвения процент там, където е.“
Коментарите на Пауъл са сходни с тези, които той направи по време на пресконференцията си на 1 май след последното заседание на Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC).
Комитетът единодушно гласува да запази нивото на лихвите, като същевременно заяви, че е видял „липса на по-нататъшен напредък“ за връщане на инфлацията до целта от 2% на Фед, въпреки поредицата от 11 увеличения на лихвените проценти.
Вторник донесе нов кръг от обезкуражаващи данни за инфлацията, когато индексът на производствените цени на Министерството на труда се повиши с по-високите от очакваното 0,5% през април на фона на скока в цените на услугите.
Въпреки че индексът показва по-нататъшен ценови натиск, Пауъл нарече доклада „смесен“, тъй като някои от компонентите показват отслабване на инфлацията.
„Ще бъде ли инфлацията по-устойчива занапред? ... Не мисля, че в момента знаем достатъчно, за да отговорим. Мисля, че имаме нужда от повече данните за тримесечието, за да направим наистина оценка за това“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.