Пауъл очаква още повишения на лихвите, вижда „дълъг път" в борбата с инфлацията

Пауъл очаква още повишения на лихвите, вижда „дълъг път в борбата с инфлацията

Пауъл очаква още повишения на лихвите, вижда „дълъг път" в борбата с инфлацията

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви днес, че вероятно предстоят още увеличения на лихвените проценти, докато не бъде постигнат по-голям напредък в намаляването на инфлацията в САЩ, предаде Си Ен Би Си.

Говорейки седмица след като служители на Федералният комитет за отворен пазар (FOMC) решиха за първи път от повече от година да повишат основния лихвен процент, ръководителят на централната бака заяви, че този ход вероятно представлява само кратка почивка, а не индикация, че Фед е приключил със затягането на паричната политика.

„Почти всички членове на FOMC очакват, че ще бъде уместно лихвените проценти да се повишат още до края на годината“, посочва Пауъл в бележки, подготвени за изслушването му пред Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите.

След двудневната среща на FOMC миналата седмица официалните лица посочиха, че очакват увеличения на лихвените проценти с общо 0,5 процентни пункта до края на 2023 г. Това би означавало две допълнителни повишения, ако се приеме, че те ще бъдат с по 25 базисни пункта. Референтната лихва по кредитите на Фед в момента е фиксирана в диапазона между 5% -5,25%.

Отбелязвайки, че инфлацията се е охладила, но „остава доста над“ целта на Фед от 2%, Пауъл подчерта, че централната банка още има работа.

„Инфлацията се успокои в известна степен от средата на миналата година. „Въпреки това, инфлационният натиск продължава да е висок и процесът за връщане на инфлацията до 2% има да извърви дълъг път“, отбелязва Пауъл.

Движенията на паричната политика в една или друга посока, като повишаване или намаляване на лихвените проценти, и усилията на Фед да се отърве от облигациите в баланса си, обикновено оказват влияние със забавяне.

Пауъл посочва, че пазарът на труда все още е стегнат, въпреки че има признаци, че условията се разхлабват, като например увеличаване на участието на пазара на работната сила в основната възрастова група от 25 до 54 години, както и известно забавяне на ръста на заплатите. Той обаче отбелязва, че броят на отворените работни места все още далеч надхвърля наличния трудов ресурс.

„Виждаме ефектите от затягането на нашата политика върху търсенето в най-чувствителните към лихвените проценти сектори на икономиката. Ще отнеме време обаче, за да се реализират пълните ефекти от паричните ограничения, особено върху инфлацията“, добавя той.

Пауъл обаче отбелязва също, че понижаването на инфлацията ще изисква забавяне на икономиката до растеж под тренда. Той също така подчертава, че решенията за тарифите ще се вземат въз основа на входящи данни и среща по среща, а не на база предварително зададен курс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ