Пет ключови за световната икономика индустрии се задъхват от енергийната криза

Пет ключови за световната икономика индустрии се задъхват от енергийната криза

Енергийната криза увеличава натиска върху ключови сектори на световната икономика. Производителите на промишлени и зелени метали, както и на стомана, торове и захар, са принудени да намаляват производства, съобщава Bloomberg. Трудности изпитват и производителите на материали за батерии за електрически превозни средства и за добив на слънчева енергия.

Енергийната криза засегна първо производството на индустриални метали. Както отбелязва Bloomberg, Европа вече е загубила около половината от капацитета си за топене на цинк и алуминий през последната година. Тази седмица норвежкият производител на стомана Norsk Hydro ASA обяви планове да затвори алуминиев завод в Словакия в края на септември заради скока на цените на електроенергията, а световният производител на стомана Nyrstar съобщи, че затваря мега завода за цинк на Budel в Холандия.

Енергийната криза засегна и производството на стомана. Предизвиканото от суша прекъсване на електрозахранването в китайската провинция Съчуан се отрази на повече от 70% от местните стоманодобивни заводи, които бяха принудени да спрат или ограничат производството. В допълнение, най-малко две стоманодобивни фабрики в САЩ започнаха да спират някои операции, за да намалят разходите за енергия.

Енергийната криза в Китай повлече и производството на зелени метали като литий и полисилиций и това е процес, започнал още миналата година. През 2021 г. Съчуан е съставлявал повече от една пета от производството на литий в Китай, според BloombergNEF. В резултат анализаторите очакват цените да се покачат в краткосрочен план.

Глобалните износители на торове, включително Китай, намаляват доставките за други страни поради опасения от хранителна криза. Поне една четвърт от европейския капацитет за азотни торове вече е загубен, според Bloomberg, а Международната асоциация за торове прогнозира, че през следващия сезон световното потребление на торове ще достигне рекорден спад от кризата през 2008 г.

На този фон анализатори, цитирани от агенцията, предупреждават, че предстои повишаване на световните цени на храните и по още една причина - поскъпването на захарта. Германската захарна кооперация Suedzucker AG вече излезе с прогноза за по-високи цени на продукцията поради преразпределение на разходите в случай на извънредна ситуация поради спиране на доставките на руски газ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ