Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Производствената активност в Китай падна до 6-месечно дъно
Производствената активност в Китай падна до шестмесечно дъно през август, тъй като цените на заводите се сринаха и собствениците се бореха за поръчки, показа официално проучване, оказвайки натиск върху политиците да продължат с плановете си за насочване на повече стимули към домакинствата, предаде CNBC.
Индексът на мениджърите по покупките (PMI) на Националното статистическо бюро падна до 49,1 от 49,4 през юли, неговият шести пореден спад и четвърти месец под границата от 50, разделяща растежа от свиването. Той пропусна средната прогноза от 49,5 в анкета на Ройтерс.
След мрачното второ тримесечие, втората по големина икономика в света загуби инерция още повече през юли, което накара политиците да сигнализират, че са готови да се отклонят от правилата си за наливане на средства в инфраструктурни проекти, вместо да се насочат към нови стимули към домакинствата.
Настроенията сред производителите остават мрачни, тъй като дългогодишната криза с имотите поддържа вътрешното търсене в депресия, а западните ограничения се очертават пред китайския износ, като електрически превозни средства.
Производителите съобщиха, че фабричните цени са били най-лошите за последните 14 месеца, падайки до 42 от 46,3 през юли, докато подиндексите на новите поръчки и новите поръчки за износ остават твърдо на отрицателна територия, а производителите поддържат спиране на наемането.
„Позицията на фискалната политика остава доста рестриктивна, което може да е допринесло за слабия икономически импулс“, каза Жвей Джанг, главен икономист в Pinpoint Asset Management.
„За да се постигне икономическа стабилизация, позицията на фискалната политика трябва да стане много по-подкрепяща. Със забавянето на икономиката на САЩ износът може да не е толкова надежден източник за растеж, колкото беше през първата половина на годината“, добави той.
Политически съветници обмислят дали Пекин може да реши през октомври да премести част от квотата за емитиране на облигации за следващата година, ако растежът не покаже признаци на дъно през лятото.
Китай предприе подобен ход по същото време миналата година със стимул, който повиши дефицита до 3,8% от БВП от 3,0% и зареди част от квотите за дълг на местното правителство за 2024 г., за да инвестира в предотвратяване на наводнения и друга инфраструктура.По негово време обаче анализаторите очакват властите да се стремят да намалят пониженото вътрешно търсене.
Продажбите на дребно надхвърлиха прогнозите миналия месец, очевидно оправдавайки решението на властите от юли да разпределят около 150 милиарда юана (21 милиарда долара), които Китай набира чрез свръхдълги съкровищни облигации тази година за субсидиране на схема за размяна на потребителски стоки.
А показанията за август на непроизводствения PMI, който включва услуги и строителство, се ускориха до 50,3 от 50,2, разсейвайки опасенията, че също ще навлезе в период на свиване.
И все пак икономистите чакат по-конкретни планове за съживяване на потребителския пазар на Китай от 1,4 милиарда души, освен обещанието от висшия орган за вземане на решения на управляващата Комунистическа партия, че ще го направи.
Няма да е лесно. „Всъщност не съм сигурен дали могат да бъдат въведени повече (стимули)“, каза Сю Тиенчън, старши икономист в Economist Intelligence Unit, като се има предвид мащабът на схемата за търговия, която според него „ще осигури умерена подкрепа на икономиката ” и „изглежда се приветства от потребителите.”
Нещо повече, всяко усилие за съживяване на вътрешното търсене вероятно ще бъде неефективно, освен ако не бъдат предприети допълнителни усилия за облекчаване на тежкия спад в сектора на имотите, който натежа тежко върху потребителските разходи през последните три години.
Със 70% от богатството на домакинствата, държано в недвижими имоти, което в своя пик представляваше една четвърт от икономиката, потребителите държат портфейлите си здраво затворени.
Проучване на Reuters в петък прогнозира, че цените на жилищата ще паднат с 8,5% през 2024 г., което е по-дълбоко от спада от 5,0%, посочен в проучване от май.
„Мисля, че служителите ще се задоволят с нещо по-ниско от 5% тази година“, каза Сю от EIU, имайки предвид годишната цел за растеж на Пекин.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.