Сделки на Индия с Русия подкопават господството на долара в търговията с петрол

Сделки на Индия с Русия подкопават господството на долара в търговията с петрол

Санкциите на САЩ срещу Русия започнаха да подкопават дългогодишното господство на долара в международната търговия с петрол, тъй като повечето транзакции с Индия, основният петролен пазар на Русия по море, са в други валути, пише Ройтерс.

Търговията с петрол в Индия след началото на войната в Украйна е добър пример за валутен преход, който може да се окаже устойчив. Индия е третият по големина вносител на петрол в света, а Русия стана неин водещ доставчик, след като Европа отхвърли доставките от Москва като част от санкциите.

Откакто таванът на цените на петрола за Русия влезе в сила на 5 декември 2022 г., индийските потребители са плащали за повечето руски петрол във валути, различни от долари, включително дирхами на Обединените арабски емирства( ОАЕ), а напоследък и в руски рубли, пише Ройтерс, като се позовава на източници от банковите среди. Според тях закупените от Индия количества  руски петрол през последните три месеца са еквивалентни на няколкостотин милиона долара.

Някои базирани в Дубай търговци, както и руските компании "Газпром" и "Роснефт" търсят плащания в различни валути за определени нишови сортове руски петрол, които се продават за повече от 60 долара за барел през последните седмици. Три индийски банки са одобрили някои от сделките, пише още Ройтерс.

Плащанията в дирхами за руски петрол обаче могат да усложнят санкциите на САЩ и Обединеното кралство срещу MTS Bank, базирана в Москва и Абу Даби. Според източници на Ройтерс MTS-Bank е извършила част от недоларовите плащания за индийски петрол.

Според агенцията, която се позовава на неназован източник от индийска рафинерия, индийските клиенти и руските доставчици са решени да продължат да търгуват с руски петрол по други начини въпреки санкциите.

„Руските доставчици ще намерят други банки, които да приемат плащания“, казва източникът на Ройтерс.

 „В момента правителството не иска от нас да спрем да купуваме руски петрол, така че се надяваме, че ще бъде намерен алтернативен механизъм за плащане в случай, че съществуващата схема бъде блокирана“, добавя източникът на агенцията.

Плащането за петрол в долари е почти универсална практика от десетилетия. За сравнение: според платежната система SWIFT за януари 2023 г. делът на тази валута в общия обем на международните плащания е 40%.

Според Даниел Ан, бивш главен икономист в Държавния департамент на САЩ и сътрудник в Международния център "Удроу Уилсън" силата на долара е несравнима, но санкциите могат да подкопаят финансовите системи на Запада.

Гита Гопинат, зам.-управляващ директор на Международния валутен фонд, каза месец след избухването на войната  в Украйна, че санкциите срещу Русия могат да подкопаят господството на долара, като насърчат създаването на по-малки търговски блокове, използващи други валути.

„Доларът ще остане основната световна валута дори в тази ситуация, но фрагментацията на по-малко ниво със сигурност е напълно възможна“, коментира Гита Гопинат пред Financial Times.

През 2022 г. Индия изпревари Европа като най-големият купувач на петрол от Русия, според Международната агенция по енергетика. Индия е увеличила вноса на руски петрол 16 пъти в сравнение с периода преди 24 февруари 2022 г. Руският петрол е около една трета от общия внос на петрол в Индия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ