Средно с един лев повече сме плащали за хранителни продукти през тази година

Средно с един лев повече сме плащали за хранителни продукти през тази година

Средно с един лев повече сме плащали за хранителни продукти през 2023 година в сравнение с миналата година. Това съобщи  изпълнителният директор на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. 

Той направи равносметка и на резултатите от кампанията "Достъпно за вас" след първата седмица от началото на инициативата на Министерството на икономиката. "Над 350 обекта са включени в кампанията. Тръгва добре. Качеството на продуктите, които участват в нея, е равно на това на останилите", каза Иванов пред БНР.

Според него не се очакват резки движения в цените на храните през следващата година. 

"2023 г. започна изключително лошо - с динамична среда и непредвидими обстоятелства. Още през януари имахме силно изразен възходящ тренд на почти всички храни. След месец април факторите започнаха да се нормализират. Около 4 месеца поддържахме една разлика между 10 и 12% спрямо 2022 г. От юли месец имаме почти сливане на двете криви. Това най-добре се изрази от месец септември. В момента кривата е равна линия и е точно на нивото от 2022 г. Това означава, че няма промяна повече от 90 дни, каза още Владимир Иванов.Той поясни, че цената на кашкавала варира в рамките на стотинка – две, същото е и при сиренето и маслото.

"Дори равнището на цената на сиренето към момента е по-ниско, сравнено с това от 2022 г. Кашкавалът е точно на равнището от 2022 г. Маслото е по-ниско. Рибата и свинското месо са на равнищата от 2022 г., фасулът – също. Единственият продукт, който има някакъв ръст при основните, е оризът – с около 10% - по международни причини. Цените на плодовете и зеленчуците са под равнището от миналата година, единствено цените на доматтите са над него", сравни Владимир Иванов.  

Председателят на  Държавната комисия по стоковите борси и тържищата анализира и как отварянето на още един военен фронт - в Близкия изток, може да се отрази върху пазарите. 

"При втората война не се засегнаха логистични вериги и не се получи този стрес, който имаше през 2022 г., когато започна тази в Украйна. Имаме стабилно равновесие от гледна точка на световния пазар, независимо от конфликтите. Да се надяваме, че няма да ескалират."

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ