Световните цени на храните намаляват с близо 11% за година

Световните цени на храните намаляват с близо 11% за година

Световните цени на храните през септември в сравнение с август останаха почти непроменени, като техният индекс възлиза на 121,5 пункта, съобщава ФАО (Организацията по прехрана и земеделие на ООН). В сравнение със септември миналата година обаче те са намалели с 10,7%, а в сравнение с рекордния март 2022 г. - с 24%.

Индексът на цените на зърнените култури се повиши с 1% спрямо август, но беше с 14,6% по-нисък в сравнение със септември миналата година. Основният двигател на увеличението беше повишаването на световните цени на грубите зърнени култури с 5,3 %. Световните цени на царевицата се повишиха със 7% през септември след седем месеца на спад.

Световните цени на пшеницата, от друга страна, продължиха да се понижават, като спаднаха с 1,6% спрямо предходния месец, подпомогнати от големите запаси в Русия, обясняват експертите.

Индексът на цените на растителните масла през септември се понижи с 3,9% в сравнение с август. Спадът му продължава за втори пореден месец. То се дължи на спада на световните цени на палмовото, слънчогледовото, соевото и рапичното масло.

Световните цени на пшеницата, от друга страна, продължиха да се понижават, като спаднаха с 1,6% спрямо предходния месец, подпомогнати от наличието на големи запаси в Русия, обясняват експертите.

Индексът на цените на растителните масла през септември се понижи с 3,9% в сравнение с август. Спадът му продължава за втори пореден месец. То се дължи на спада на световните цени на палмовото, слънчогледовото, соевото и рапичното масло.

Индексът на цените на млечните продукти през миналия месец се понижи с 2,3%. Това е деветият пореден месец на спад. В годишно изражение спадът възлиза на 23,9%. Цените се понижават главно поради "вялото търсене на внос по спот договори и договори с кратки срокове на доставка на фона на наличието на значителни запаси във водещите производствени региони", поясняват от ФАО.

Индексът на цените на месото в месечно изражение се понижава с 1%. Тази динамика се запазва за трети пореден месец. В сравнение със септември миналата година цените са намалели с 5%.

"Световните цени на свинското месо се понижиха под влияние на ниското търсене от страна на основните страни вносителки, особено Китай, и поради значителното предлагане за износ в световен мащаб", се казва в проучването. - Световните цени на птичето месо също спаднаха значително поради значителното предлагане от страна на водещите световни доставчици, особено от Бразилия. Въпреки силното импортно търсене от Китай и Близкия изток световните цени на агнешкото месо продължиха да се понижават за пети пореден месец, макар и с по-бавни темпове, което се дължеше на голямото експортно предлагане от Австралия. За разлика от тях световните цени на говеждото месо се повишиха дори в условията на силно експортно предлагане от Бразилия и Австралия."

Индексът на цените на захарта се повиши с 9,8% през септември в сравнение с август. Повишението продължи за втори пореден месец, като темпът на нарастване достигна най-високото си равнище от ноември 2010 г. насам. "Този скок в цените се дължи главно на нарастващите опасения за свиване на предлагането на световните пазари за сезон 2023-2024 г. Тази тенденция е свързана с предварителните прогнози, сочещи по-ниско производство във водещите страни производителки на захар, най-вече в Тайланд и Индия," посочват още от ФАО.

Припомняме, че индексът на цените на храните на ФАО е среднопретеглена величина, която проследява международните ценови тенденции за пет основни групи хранителни стоки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ