Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка: Повишаването на лихвите по света може да предизвика глобална рецесия през 2023 г.
Повишаването на лихвените проценти от централните банки по света може да предизвика глобална рецесия през 2023 г., предупреди Световната банка, цитирана от Би Би Си.
Централните банки повишиха лихвените проценти „със степен на синхронност, невиждана през последните пет десетилетия“, за да се справят с растящата инфлация, се казва в съобщението на финансовата институция. „Но това прави заемите по-скъпи и може да забави икономическия растеж“, добавят от организацията.
Предупреждението от Световната банка идва преди срещите за паричната политика на Федералния резерв на САЩ и Английската централна банка през следващата седмица, на които се очаква двете централни банки отново да повишат лихвените проценти.
В четвъртък Световната банка заяви, че глобалната икономика е изправена пред най-рязкото си забавяне от 1970 г.
Институцията посочва, че според ново прочуване „трите най-големи икономики в света - САЩ, Китай и еврозоната, рязко се забавят“.
„При тези обстоятелства дори умерен удар върху световната икономика през следващата година може да я насочи към рецесия“, се казва в съобщението.
Световната банка също така призова централните банки да координират действията си и да „комуникират ясно решенията за политиката“, за да „намалят необходимата степен на затягане“.
Инфлацията достигна 40-годишен връх в САЩ и Обединеното кралство през последните месеци.
Това се дължи както на по-голямото търсене, тъй като пандемичните ограничения се облекчиха, така и на войната в Украйна, която доведе до ръст на цените на енергията, горивата и храните.
В отговор членовете на централната банка повишиха лихвените проценти, за да охладят търсенето от страна на домакинствата и бизнеса. Големите увеличения на лихвените проценти обаче увеличават риска от рецесия, тъй като могат да доведат до забавяне на икономиката.
Централните банкери обикновено не оказват влияние върху политически решения на своите колеги. В миналото обаче те са координирали действията си в подкрепа на световната икономика.
През 2007 г. глобалната финансова криза беше предизвикана от срив при високорисковите ипотечни кредити в САЩ. Кризата стана факт след колапса на инвестиционната банка Lehman Brothers през септември 2008 г.
Месец по-късно Фед, заедно с Европейската централна банка и централните банки в Канада, Швеция и Швейцария, съвместно понижиха основните си лихвени проценти.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.