Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световните цени на пшеницата падат, захарта поскъпва
Референтният индекс на международните цени на хранителните стоки бележи понижение през май на фона на значителни спадове в котировките за повечето зърнени култури, растителни масла и млечни продукти, съобщи днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO).
Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на често търгуваните хранителни стоки, достигна средно 124,3 пункта през май, което е спад от 2,6 процента спрямо април и цели 22,1 процента под рекорда за всички времена, достигнат през март 2022 г.
Световното производство на зърнени култури се възстановява
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 4,8 процента спрямо предходния месец, воден от спад от 9,8 процента в световните котировки на царевицата поради благоприятната перспектива за производство на фона на слабото търсене на внос. Световните цени на пшеницата също се понижиха с 3,5 процента, отразявайки обилните доставки и новото разширяване на Черноморската инициатива за зърно. От друга страна, международните цени на ориза продължиха да се повишават през май, поддържани от азиатските покупки и ограничените доставки в някои страни износителки, като Виетнам и Пакистан.
Според данните на ФАО се наблюдава възстановяване на световното производство на зърнени култури, като световните запаси ще достигнат рекордни нива.
Ранните перспективи за сезон 2023/24 г. сочат вероятно увеличение от 1,0 процента на глобалното производство на зърнени култури през 2023 г., за да достигнат 2 813 милиона тона, според най-новия доклад на FAO за предлагането и търсенето на зърнени култури, също публикуван днес.
Прогнозираното увеличение се основава на очакваните печалби за царевица, ориз и сорго, докато производството на пшеница и ечемик може да падне под нивата си от 2022 г.
Първата прогноза на ФАО за световното използване на зърнени култури през 2023/24 г. сега е фиксирана на 2 803 милиона тона, което е с 0,9 процента повече от нивото от 2022/23 г., главно поради по-високото използване на фураж, главно на царевица, последвано от ръст в консумацията на храни, особено на пшеница и ориз.
Въз основа на тези първоначални прогнози глобалните запаси от зърнени култури през 2023/24 г. биха могли да се повишат с 1,7 процента над началните си нива и да достигнат рекордно ниво от 873 милиона тона, докато световното съотношение запаси към използване на зърнени култури ще намалее леко до 30,4 процента.
Световната търговия със зърнени култури през маркетинговия сезон 2023/24 г. се прогнозира да е 472 милиона тона. Това е близо до нивото от 2022/23 г., тъй като увеличените търгувани обеми на груби зърна и ориз (търговия с ориз януари-декември 2024 г.) се предвижда да компенсират очаквания спад на световната търговия с пшеница, отчитат от ФАО.
Спад на цените и при растителното масло
Междувременно индексът на цените на растителното масло на ФАО също се се понижи с 8,7 процента през май, средно с 48,2 процента под нивото си от предходната година. Международните цени на палмовото масло паднаха значително от април, тъй като продължителният слаб глобален внос на покупки съвпадна с нарастващото производство в основните страни производителки. Световните цени на соевото масло паднаха за шести пореден месец на фона на страхотната реколта от соя в Бразилия и по-високите от очакваното запаси в САЩ. Цените на рапицата и слънчогледовото олио продължиха да се понижават поради обилните световни доставки, уточняват от организацията.
Рязък спад на цените на сиренето
През май 2023 г. индексът на цените на млечните продукти се понижи с 3,2% спрямо април, воден от рязък спад на международните цени на сиренето, дължащ се главно на големия износ на фона на сезонно високото производство на мляко в северното полукълбо. Въпреки това международните котировки за млякото на прах се възстановиха, както и тези за маслото.
Захар и месо продължават да поскъпват
Четвъртото си поредно месечно повишение, с 5,5 процента повече от април отчете индексът на цените на захарта, достигайки ниво с близо 31 процента по-високо от година по-рано. Скокът отразява по-строгите глобални наличности, нарастващата загриженост относно въздействието на феномена Ел Ниньо върху културите през следващия сезон и забавянето на доставките на фона на силната конкуренция от соята и царевицата в Бразилия. Положителната перспектива за реколтата от захарна тръстика в Бразилия през 2023 г. предотврати по-големите месечни увеличения на цените, както и по-ниските международни цени на суровия петрол.
Индексът на цените на месото също се повиши през май, като се увеличи с 1,0 процента, движен главно от стабилно високото търсене на птиче месо в Азия и постоянното ограничено предлагане на говеждо месо в САЩ, съобщават още от ФАО.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.