Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Тръмпономика 2.0. Какво може да се очаква при победа на републиканеца на президентските избори?
За Доналд Тръмп икономиката е проблемът на Джо Байдън. Анкета след анкета показва, че гласоподавателите преобладаващо вярват на бившия републикански президент повече, отколкото на сегашния държавен глава демократ, когато става въпрос справяне с икономическите въпроси. Проучване на Bloomberg News/Morning Consult от декември показа, че гласоподаватели в седем щата, в които битката между републиканците и демократите е оспорвана, изразяват по-голяма увереност в способността на Тръмп да се справи с широк спектър от икономически проблеми, включително такива свързани с жилищата, лихвените проценти и инфлацията, пише Bloomberg.
Стивън Мур, неофициален съветник на Тръмп и сътрудник на консервативния мозъчен тръст Heritage Foundation, казва, че инфлацията и състоянието на средната класа ще бъдат сред основните линии на атака на Тръмп срещу Байдън през 2024 г. „Всичко опира до въпроса: „По-добре ли сте, отколкото бяхте преди четири години?“. Това се очертава да бъде една от основните теми на кампанията му“, казва Мур.
Съветниците на Тръмп по икономически въпроси включват бившия директор на Националния икономически съвет Лари Кудлоу и бившия председател на Съвета на икономическите съветници Кевин Хасет.
Докато някои елементи от дневния ред на Тръмп сигнализират за приемственост с първия му мандат като президент, други – в области като търговията, създават поле за шок и изненади. Ето моментна снимка на някои от позициите на предполагаемия републикански кандидат в икономическата политика.
Търговия и инвестиции
Тръмп даде да се разбере, че планира отново да постави акцент върху своята програма „Америка на първо място“. Той предложи идеята за защитаване на американската индустрия с 10% мито върху всички вносни стоки, което би довело до нова вълна от прекъсвания на веригите за доставки. Подобен ход би накарал редица американски съюзници, включително Канада, Мексико и дори Япония, да седнат на масата за преговори за отстъпки - игра, която бившият президент използва по време на първия си мандат.
Китай
Освен митата, Тръмп ще настоява за икономическо отделяне на двете най-големи икономики в света с мерки, които включват прекратяване на статута на „най-облагодетелствана нация“ за Китай, което ще повиши митата и евентуално ще създаде други търговски бариери пред китайския внос. Вероятни са и допълнителни ограничения върху инвестициите и потока на капитали към Китай. Има признаци на подкрепа от Конгреса за ястребовата търговска програма на Тръмп: двупартийна група законодатели през декември препоръча повишаване на митата върху стоки от Китай и допълнително ограничаване на инвестициите в страната.
Данъци
Екипът на Тръмп планира да направи постоянни индивидуалните данъчни облекчения, които той въведе като президент, и които изтичат през 2025 г. Съкращенията са в полза предимно на богатите домакинства, собствениците на малък бизнес и тези в сектора на недвижимите имоти. Мур казва, че Тръмп може да използва всички приходи от допълнителни мита, за да финансира тяхното разширяване или задълбочаване. По време на мандата на Тръмп преговорите между неговата администрация и Конгреса доведоха до намаляване на ставката на корпоративния данък от 35% на 21%. Хора, запознати с плановете на Тръмп, казват, че тъй като фаворитът на републиканците води кампания за подкрепа на избирателите от работническата и средната класа, той няма да настоява за по-нататъшно намаляване на ставката до 15%, каквато беше целта му в началото на неговото президентство.
Имиграция
Обширни изпълнителни укази за ограничаване на имиграцията изглеждат вероятни, ако Тръмп си върне Овалния кабинет. Може да се очаква и заповед за прекратяване на автоматичното гражданство за деца на имигранти без документи, родени в САЩ, въпреки че такова решение вероятно ще се изправи пред правни предизвикателства.
Фискална политика
Тръмп никога не е бил известен с фискални икономии. Неговите намаления на данъците през 2017 г. взривиха бюджетния дефицит. Той също така отказва да пипа социалното осигуряване и медицинската помощ, които са сред най-големите двигатели на дългосрочния растеж на дефицита. По време на предизборната си кампания Тръмп обещава да овладее това, което той нарича „прекомерни държавни разходи“ – чуждестранна помощ, субсидии за климата, имиграция и други области. Част от посланието му към избирателите е, че неговата изолационистка позиция ще спести пари на данъкоплатците, като, наред с други неща, освободи страната от участие в скъпи задгранични конфликти като войната в Украйна.
Дерегулация
Тръмп предложи да постави регулаторни агенции като Федералната търговска комисия и Федералната комисия по комуникациите под президентска власт, като същевременно обеща да премахне две съществуващи регулации за всяка нова предложена. Служителите на федералното правителство също ще трябва да се явят на нов тест за държавна служба, който се фокусира върху границите на федералната власт.
Климат
Тръмп би отхвърлил политиките на Байдън в областта на климата чрез мерки, които включват отмяна на енергийните регулации, включително за икономия на гориво и стандарти за емисии. Той също така би се оттеглил от Парижкото споразумение за климата - ход, който вече направи, докато беше на поста.
Фед
По време на президентството си Тръмп беше вокален критик на Федералния резерв на САЩ. През 2019 г. той обвини централната банка, че се държи като „упорито дете“, като отказва да намали лихвените проценти. Този натиск може да се възобнови, ако той бъде преизбран. Централните банкери сигнализираха, че лихвите може да се понижат преди края на 2024 г., но в същото предупредиха, че политиката ще остане рестриктивна за известно време. Тръмп също каза, че няма да назначи отново председателя на Фед Джеръм Пауъл, когато мандатът му изтече през 2026 г.
Енергетика
„Когато се върна в Белия дом, най-накрая ще върна проамериканската енергийна политика“, каза Тръмп във видеообръщение, публикувано през ноември. Той обеща, ако бъде преизбран, да премахне всички пречки пред масовото увеличаване на сондажите в САЩ за нефт и природен газ. Друг негов приоритет е премахването на стимулите за насочване на САЩ към електрически превозни средства и чиста енергия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.